more_horiz
Wiadomości

Erupcja wulkanu w pacyficznym Pierścieniu Ognia. Ewakuowano ponad 2 tys. osób

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 05:06
- Prawie 2 800 osób z co najmniej 28 wiosek w Indonezji zostało ewakuowanych po erupcji wulkanu - powiedział rzecznik indonezyjskiej agencji ds. łagodzenia skutków katastrof Raditya Jati. Nie było doniesień o zgonach ani obrażeniach w wyniku erupcji.
Erupcja wulkanu Ili Lewotolok
Erupcja wulkanu Ili Lewotolok Foto: Twitter/@tribunephl

Ewakuowani Indonezyjczycy zamieszkiwali wioski na stokach Ili Lewotolok, która znajduje się na wyspie Lembata w prowincji Nusa Tenggara na wschodzie kraju. Góra ta stanowi jeden z wulkanów wchodzących w skład tzw. pacyficznego Pierścienia Ognia.

PAP Filipiny wulkan Taal wybuch 1200.jpg
Filipiny: wybuchł najmniejszy aktywny wulkan świata. Trwa ewakuacja

Wybuchający wulkan wyrzucił w niebo strumień popiołu na wysokość 4000 metrów. W związku z tym ministerstwo transportu wydało ostrzeżenie dla lotnictwa, a lokalne lotnisko zostało zamknięte, ponieważ spadł na nie popiół.

Jeden ze 120 aktywnych wulkanów

Góra Ili Lewotolok wybucha od października 2017 r. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych podniosło poziom alarmowy wulkanu do drugiego, najwyższego poziomu w niedzielę po tym, jak czujniki wykryły jego rosnącą aktywność. Góra o wysokości 5423 metrów jest jedną z trzech obecnie wybuchających w Indonezji, obok Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na wyspie Sumatra.

Znajduje się wśród ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, które są podatne na wstrząsy sejsmiczne ze względu na położenie na Pacyfiku "Pierścienia Ognia", łuku wulkanów i linii uskoków wokół Oceanu Spokojnego.

Czytaj także: 

Po erupcji agencja ds. łagodzenia skutków katastrof poradziła wieśniakom i wspinaczom, aby pozostali 4 kilometry od krateru i byli świadomi niebezpieczeństwa lawy.


mbl

Zobacz także

Zobacz także