more_horiz
Wiadomości

Zniszczenia w miastach, śmierć siedmiu osób. Trwa akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi w Chorwacji

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:30
Według najnowszych informacji przekazanych przez lokalne władze, do siedmiu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4, które we wtorek nawiedziło Chorwację. Przeszło 20 osób zostało rannych, dwie z nich są w stanie krytycznym.
Akcja ratunkowa po kataklizmie w Chorwacji
Akcja ratunkowa po kataklizmie w ChorwacjiFoto: PAP/EPA/ANTONIO BAT

Najbardziej zniszczone zostały miasta Petrinja i Sisak. Zawaliło się tam wiele domów. W miejscowości Gline koło Petrinji zginęło pięć osób, a w Petrinji 13-letnia dziewczynka.

W kościele w miejscowości Żażini zginął kościelny. Budowla, która była uszkodzona wczoraj wskutek słabszego trzęsienia ziemi, zawaliła się. Trwa akcja ratownicza, w której uczestniczą strażacy i żołnierze. Poszukują oni zasypanych pod gruzami domów.

Do Petrinji i Sisaku przyjechał premier Chorwacji Andrej Plenković, a rząd przeznaczył pomoc finansową dla zniszczonych miast. Setki ludzi straciło dach nad głową. Władze planują ewakuację części mieszkańców. Chorzy z uszkodzonych szpitali w Petrinji i Sisaku są przewożeni śmigłowcami do innych placówek.

Posłuchaj
00:17 10820108_1.mp3 Mieszkanka Petrinji: w momencie wstrząsu na ziemię posypały się cegły. Potem zaczęły wyć syreny wozów policyjnych, strażackich i pogotowia. Ludzie uciekali z samochodów (IAR)
CZYTAJ RÓWNIEŻ
chor mid-epa08909778 1200.jpg
Polska oferuje Chorwacji pomoc po trzęsieniu ziemi. Jest deklaracja szefa MSZ

Mieszkańcy Zagrzebia opuszczali dom w panice

Siódmą ofiarą śmiertelną jest organista z kościoła św. Mikołaja w Żażinie. W rezultacie wtorkowego wstrząsu podziemnego świątynia niemal kompletnie się zawaliła. Obiekt został częściowo uszkodzony już w poniedziałek, podczas pierwszego trzęsienia w tym rejonie, które nie pociągnęło za sobą ofiar śmiertelnych.

Trzęsienie było odczuwalne także w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, gdzie mieszkańcy w panice opuszczali domy. Dyrekcja elektrowni atomowej Krsko w sąsiedniej Słowenii poinformowała o profilaktycznym wyłączeniu reaktora.

Reakcje europejskich polityków

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że do wyjazdu do Chorwacji jest gotowy unijny zespół ratowników obrony cywilnej. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że myślami jest z rannymi i z ratownikami. Wstrząsy były odczuwalne także na Słowacji, w Austrii, na Węgrzech i we Włoszech. Wczoraj trzęsienie o magnitudzie 5,2 nawiedziło centrum Chorwacji, nie powodując większych szkód.

Kondolencje prezydentowi Chorwacji Zoranowi Milanoviciowi w związku z trzęsieniem ziemi złożył Andrzej Duda. "Pragnę przekazać na Pana ręce najszczersze wyrazy współczucia i solidarności z Narodem Chorwackim. Mam również głęboką nadzieję, że szybko i sprawnie przeprowadzona akcja ratunkowa pozwoli uratować spod gruzów wszystkie osoby, które mogą jeszcze czekać na pomoc" - napisał polski prezydent w depeszy kondolencyjnej.

ms

Zobacz także

Zobacz także