more_horiz
Wiadomości

Japonia: u czworga podróżnych z Brazylii wykryto nowy wariant koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:12
- Nowy wariant koronawirusa wykryto u czworga podróżnych ze stanu Amazonas na północnym zachodzie Brazylii - poinformowało w niedzielę japońskie ministerstwo zdrowia. Jest to najnowszy wykryty szczep SARS-CoV-2 i zdaniem władz Brazylii może być on bardziej zaraźliwy.
Pandemia w Tokio w Japonii
Pandemia w Tokio w JaponiiFoto: PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

Przedstawiciel resortu powiedział, że trwają badania nad skutecznością szczepionek przeciwko nowemu wariantowi, różniącemu się od wysoce zakaźnych wariantów zdiagnozowanych po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i RPA, które spowodowały wzrost liczby zakażeń.

- W tej chwili nie ma dowodów na to, że nowa odmiana wykryta u tych osób z Brazylii jest wysoce zaraźliwa - powiedział na konferencji prasowej ministerstwa szef Państwowego Instytutu Chorób Zakaźnych Takaji Wakita, który kieruje rządowym zespołem ekspertów.

Chiny koronawirus 1200 PAP.jpg
Zmutowany koronawirus wykryty w Chinach. Zakażenie u studentki wracającej z Wielkiej Brytanii

"Podróżni przechodzą kwarantannę"

Mimo to brazylijskie ministerstwo zdrowia przekazało, że zostało powiadomiona przez władze Japonii, iż nowy wariant ma 12 mutacji, a jedna z nich została już zidentyfikowana również w szczepach wykrytych w Wielkiej Brytanii i RPA. - Sugeruje to potencjalnie wyższą zaraźliwość wirusa - wskazał resort.

- Z czworga podróżnych, którzy przybyli do Tokio 2 stycznia, mężczyzna w wieku ponad 40 lat miał problemy z oddychaniem, 30-kilkuletnia kobieta skarżyła się na ból głowy i gardła, a kilkunastoletni chłopak miał gorączkę, natomiast nastoletnia dziewczyna nie miała żadnych objawów - podało japońskie ministerstwo zdrowia. 

Czytaj także:

Wszyscy podróżni przechodzą kwarantannę na lotnisku Haneda w Tokio - poinformował brazylijski resort.

Po gwałtownym wzroście liczby przypadków koronawirusa Japonia ogłosiła w czwartek stan wyjątkowy dla Tokio i trzech sąsiadujących z nim prefektur. Według danych japońskiego nadawcy publicznego NHK do tej pory w Japonii potwierdzono zakażenie koronawirusem u ok. 289 tys. osób, a 4061 osób z COVID-19 zmarło. 

pkr

Zobacz także

Zobacz także