more_horiz
Wiadomości

Koniec z odsyłaniem ubiegających się o azyl do Meksyku. To efekt decyzji Joe Bidena

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 04:30
Pierwszego dnia rządów nowego prezydenta Joe Bidena Departament Bezpieczeństwa Krajowego (DHS) zakomunikował o wstrzymaniu programu, na mocy którego osoby ubiegające się o azyl w USA były odsyłane do Meksyku, gdzie oczekiwały na przesłuchanie w amerykańskim sądzie.
Program dot. migrantów z Meksyku zakończy się 21 stycznia
Program dot. migrantów z Meksyku zakończy się 21 styczniaFoto: EFE/Forum
1200_Biden_Forum.png
Pierwsze decyzje Bidena. Stany Zjednoczone wracają do porozumienia klimatycznego

Program, znany pod nazwą Protokoły Ochrony Migrantów (Migrant Protection Protocols - MPP), był wprowadzony przez poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa.

Czytaj także:

Spowodował on, że tysiące osób, przeważnie pochodzących z ubogich krajów Ameryki Środkowej, przez długie miesiące koczowały po meksykańskiej stronie granicy z USA, oczekując na wyznaczenie terminu rozpatrzenia ich wniosku o azyl.

biden 1200 forum.jpg
"Zjednoczeni możemy zrobić wielkie, ważne rzeczy". Joe Biden zaprzysiężony na prezydenta USA

W komunikacie DHS poinformowano, że program zakończy się 21 stycznia, ale równocześnie podkreślono, że restrykcje w podróżowaniu, wprowadzone w związku z pandemią COVID-19, pozostają w mocy.

"Wszyscy uczestnicy programu MPP powinni pozostać w miejscu aktualnego pobytu oczekując na dalsze oficjalne informacje przedstawicieli rządu USA" - głosi komunikat.

W pierwszym dniu swojego urzędowania prezydent Joe Biden podpisał szereg rozporządzeń anulujących lub odwołujących decyzje swojego poprzednika.

***

Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP) Członkowie gabinetu Joe Bidena (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także