more_horiz
Wiadomości

To już koniec muru. Biden znosi stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 08:22
 - Prezydent USA Joe Biden oznajmił w czwartek, że poinformował Kongres o uchyleniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem. Został on wprowadzony przez jego poprzednika Donalda Trumpa w lutym 2019 roku w celu zdobycia środków na budowę muru.
Budowa nowego muru granicznego została zatrzymana na południowej granicy Nowego Meksyku
Budowa nowego muru granicznego została zatrzymana na południowej granicy Nowego MeksykuFoto: Roberto E. Rosales/Forum/Zuma Press

"Oceniłem, że ogłoszenie stanu wyjątkowego na naszej południowej granicy było nieuzasadnione. (…) Ogłosiłem również, że zgodnie z polityką mojej administracji nie będziemy już przeznaczać dolarów amerykańskich podatników na budowę muru granicznego i kieruję procesem dokładnego zbadania wszystkich zasobów przywłaszczonych lub asygnowanych w tym celu" – napisał prezydent w liście do Kongresu.


nord stream 2 1200.jpg
Niemcy wciąż chcą wymusić akceptację dla Nord Streamu 2. Jasna deklaracja Bidena

Pozyskanie państwowych funduszy na budowę muru granicznego było istotną częścią programu politycznego byłego prezydenta, ale nie znalazło poparcia amerykańskich ustawodawców, w związku z czym Trump postanowił przekierować pieniądze na ten cel z innych źródeł. Było to możliwe dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego na granicy z Meksykiem.

Koniec z programem „zero tolerancji”

"Trump był w stanie przenieść 600 mln dolarów z ministerstwa skarbu i 6,1 mld dolarów z ministerstwa obrony do ministerstwa bezpieczeństwa krajowego na budowę muru granicznego. (…) Przedłużenie stanu wyjątkowego pozwoliło mu w lutym 2020 roku dodać 3,8 mld dolarów, pochodzących z Pentagonu" – wyszczególnił dziennik "USA Today".

Gazeta przypomina, że Biden zapowiedział wstrzymanie stanu wyjątkowego już pierwszego dnia prezydentury. Podpisał kilka zarządzeń wykonawczych, mających na celu złagodzenie twardej polityki imigracyjnej Trumpa w ramach programu "zerowej tolerancji". Powołał m.in. grupę zadaniową ds. dzieci oddzielonych od rodziców lub opiekunów na południowej granicy.

Imigranci odesłani z kwitkiem

Nowa administracja Bidena zdecydowała jednak z powodu pandemii koronawirusa na odprawienie imigrantów, przybywających przez granicę z Meksykiem w poszukiwaniu azylu. "Zdecydowana większość ludzi zostanie odrzucona" - wyjaśniła sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki.

Według "USA Today" można się spodziewać, że Biały Dom będzie na razie kontynuował częściowe zamykanie granicy dla osób ubiegających się o azyl. Rząd może zawrócić lub wydalić każdego imigranta bez rozprawy sądowej w dobie pandemii w oparciu o przepisy dotyczące bezpieczeństwa zdrowia publicznego.

pp

Zobacz także

Zobacz także