more_horiz
Wiadomości

Nowe informacje ws. wydalenia rosyjskiego dyplomaty ze Szwecji. Miał być szpiegiem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 20:18
Wydalony ze Szwecji na początku lutego rosyjski dyplomata był szpiegiem - pisze w czwartek dziennik "Dagens Nyheter". Według gazety 35-letni Dmitrij Wołkow pracował dla Służby Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej (SWR).
Rosyjska ambasada w Sztokholmie
Rosyjska ambasada w SztokholmieFoto: Reuters/TT NEWS AGENCY

Gazeta twierdzi, że posiadający status dyplomatyczny Wołkow formalnie miał zajmować się w ambasadzie rosyjskiej sprawami technicznymi, ale w praktyce trudnił się rozpoznaniem.

Szwedzkie władze były tego świadome i dlatego zdecydowały się na jego wydalenie. Mężczyzna wrócił do Moskwy 13 lutego.

Czytaj więcej
bundestag F 1200
Rosyjski szpieg w Bundestagu. Przekazywał plany pięter budynku

Wołkow został uznany za persona non grata przez MSZ Szwecji w odpowiedzi na wydalenie z Rosji szwedzkiego dyplomaty, oskarżonego wraz z przedstawicielami korpusu służby zagranicznej Polski i Niemiec o wspieranie demonstracji w obronie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

Według redakcji "Dagens Nyheter", która ma siedzibę w wieżowcu naprzeciwko kompleksu rosyjskiej ambasady na wyspie Kungsholmen w Sztokholmie, Wołkow jest ekspertem w zakresie radiokomunikacji oraz telekomunikacji.

Gazeta zdecydowała się na publikację jego wizerunku.

Inna sprawa

Szwedzka prokuratura oskarżyła w poniedziałek 47-letniego mieszkańca Goeteborga, konsultanta koncernów Volvo oraz Scania, o szpiegostwo na rzecz Rosji. Mężczyzna miał za pieniądze przekazywać poufne informacje. Grozi mu do sześciu lat więzienia.

Czytaj więcej
volvo 1200 free
Szwecja: pracownik Volvo oskarżony o szpiegostwo. Zwerbował go rosyjski dyplomata

Szwedzkie media podały, że mężczyznę zwerbował do działalności szpiegowskiej na rzecz SWR Jewgienij Umierienko, który pracował w rosyjskiej ambasadzie w Sztokholmie. Opisywany jest on jako ekspert od szpiegostwa przemysłowego. Wcześniej pracował na placówce w Niemczech.

Umierienko podczas zatrzymania konsultanta w 2019 roku w restauracji w Sztokholmie zasłonił się immunitetem dyplomatycznym, a dwa tygodnie później opuścił Szwecję.

jp

Zobacz także

Zobacz także