more_horiz
Wiadomości

Lotnictwo USA przeprowadziło ataki w Syrii. Pierwsza operacja militarna na rozkaz Bidena

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 03:55
Stany Zjednoczone przeprowadziły ataki na Syrię, których celem były wspierane przez Iran oddziały militarne. Amerykańskie uderzenie zostało przeprowadzone na rozkaz prezydenta Joe Bidena i było odpowiedzią na przeprowadzony przez proirańskie grupy atak rakietowy w północnym Iraku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bekirevren
1200_Ned_Price_Forum.png
"Nasza cierpliwość wobec Iranu ma swoje granice". Departament Stanu USA ostrzega

"Na rozkaz prezydenta Joe Bidena amerykańskie siły zbrojne przeprowadziły ataki z powietrza, których celem była infrastruktura wykorzystywana przez wspierane przez Iran grupy bojowników w zachodniej Syrii" - napisał w oświadczeniu rzecznik Pentagonu John Kirby, dodając, że w wyniku uderzenia zniszczonych zostało kilka obiektów należących do szyickich grup zbrojnych, m.in. Brygad Hezbollahu.

Posłuchaj
00:52 10928858_1.mp3 USA przeprowadziły atak w Syrii - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

Na razie nie wiadomo czy w wyniku ataku ktokolwiek zginął lub został ranny.

IRAN pap 1200.jpg
Pat ws. umowy atomowej między Iranem a USA. Teheran czeka na ruch Waszyngtonu

Amerykańskie uderzenie w Syrii było odpowiedzią na atak rakietowy na bazę wojskową w irackim Kurdystanie. Zginął w nim cywilny pracownik pochodzący z Filipin, a kilka innych osób zostało rannych, w tym amerykański żołnierz.

Charakter odwetu wskazuje na to, że Waszyngton chciał wysłać sygnał ostrzegawczy pod adresem Iranu i wspieranych przez Teheran bojowników, ale bez eskalacji konfliktu.

- Prezydent Biden będzie chronił Amerykanów i personel koalicjantów. Równocześnie, działaliśmy w rozważny sposób, by doprowadzić do deeskalacji sytuacji we wschodniej Syrii i Iraku - oświadczył rzecznik Pentagonu.

Uderzenie na obiekty wykorzystywane przez szyickie bojówki w Syrii było pierwszą operacją militarną dokonaną na rozkaz prezydenta Joe Bidena.

pb

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także