more_horiz
Wiadomości

237 mln dawek szczepionki AstraZeneki dla 142 krajów. WHO zdradza termin

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 20:07
Do końca maja 142 kraje w ramach programu COVAX otrzymają 237 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca - zapowiedział we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dostawa szczepionek do Kambodży
Dostawa szczepionek do KambodżyFoto: EPA/MAK REMISSA

Szef WHO, jak przekazał Reuters, poinformował również, że we wtorek prowadzono dostawy tej szczepionki do Angoli, Kambodży, Demokratycznej Republiki Kongo i Nigerii. Ta ostatnia, licząca 200 mln mieszkańców, ma otrzymać 3,92 mln dawek.

koronawirus free metro free shutt 1200.jpg
Obawa przed nowymi wariantami koronawirusa. Ekspert: relatywnie niewiele z nich warto monitorować

Celem utworzonego w lipcu ubiegłego roku mechanizm COVAX jest przyspieszenie rozwoju i produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 oraz ich sprawiedliwa i równa dystrybucja do wszystkich państw świata. W realizację programu, finansowanego przez bogate kraje, zaangażowane są m.in. WHO i ONZ, a także podmioty działające na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, jak Stowarzyszenie na rzecz powszechnej immunizacji i szczepień (GAVI) oraz Komisja ds. innowacji w sferze przygotowań do epidemii (CEPI).

Czytaj także: Zgodnie z planami w ramach COVAX w ciągu tego roku zostanie dostarczonych 2,3 mld dawek szczepionek, z czego 1,8 mld przeznaczonych jest dla najuboższych krajów. Otrzymają one szczepionkę bezpłatnie.

fc

Zobacz także

Zobacz także