more_horiz
Wiadomości

Protesty w Birmie. Policjantom kazano strzelać do demonstrantów, "aż będą martwi"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 11:55
Władze Birmy brutalnie tłumią trwające od miesiąca protesty przeciwko zamachowi stanu. Policjantom rozganiającym demonstrantów kazano "strzelać (do nich), aż będą martwi" - podała w środę agencja Reutera, cytując byłego funkcjonariusza, który odmówił wykonania rozkazu i zbiegł do Indii.
Zamieszki w Rangunie
Zamieszki w Rangunie Foto: Agencja FORUM

Podoficer Tha Peng i sześciu innych policjantów odmówiło, gdy przełożeni rozkazali im strzelać z pistoletów maszynowych do protestujących w mieście Khampat 27 lutego. - Następnego dnia oficer wezwał mnie, by spytać, czy będę strzelał – powiedział były policjant.

Po kolejnej odmowie Tha Peng ustąpił ze służby i 1 marca zbiegł do Indii, pozostawiając w Khampat rodzinę. - Nie miałem wyboru – ocenił w rozmowie z Reutersem poprzez tłumacza. Nie podał pełnego nazwiska, ale pokazał agencji swój dowód tożsamości i legitymację policyjną.

1200_Birma_PAP.png
Birma: kolejny dzień protestów przeciw zamachowi stanu, policja użyła broni palnej

Od wojskowego puczu z 1 lutego w Birmie zabitych zostało co najmniej 60 antywojskowych demonstrantów, a ponad 1,8 tys. osób zostało zatrzymanych – wynika z obliczeń Związek Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP). Wśród aresztowanych jest demokratycznie wybrana przywódczyni kraju Aung San Suu Kyi.

Ucieczki do Indii

Od rozpoczęcia protestów z Birmy do Indii zbiegło około 100 osób, głównie policjantów i członków ich rodzin – podał Reuters, powołując się na anonimowego indyjskiego urzędnika wysokiej rangi.

Tha Peng twierdzi, że wielu policjantów popiera trwające demonstracje. "Na komisariacie 90 proc. (policjantów) popiera protestujących, ale nie ma przywódcy, który by ich zjednoczył" – powiedział. W Birmie pozostawił żonę i dwie córki, z których jedna ma sześć miesięcy.

Czytaj także: 

Tymczasem wojskowe władze nasilają działania przeciwko uczestnikom ogólnokrajowej kampanii nieposłuszeństwa obywatelskiego wobec junty. W Rangunie siły bezpieczeństwa otoczyły w środę kwatery mieszkalne strajkujących kolejarzy.

Żołnierze skonfiskowali również żywność i inne towary przekazane w ramach wsparcia dla uczestników strajku - przekazała hiszpańska agencja EFE, powołując się na mieszkańców osiedla.

Represje wobec prasy

Władze nasiliły też represje wobec prasy, a pięciu niezależnym mediom odebrano licencje na działalność. Siły bezpieczeństwa dokonują nalotów na nieprzychylne wojsku redakcje. Od puczu aresztowano dziesiątki dziennikarzy, z których co najmniej sześciu usłyszało już zarzuty zakłócenia porządku publicznego, za co grozi do trzech lat więzienia – podała EFE. 

burma tajlandia forum 1200 .jpg
Birmańska junta zatrudniła lobbystę, który za 2 mln dolarów "wyjaśni" pucz Zachodowi

Uwielbiana przez tłumy noblistka Aung San Suu Kyi i jej Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) odniosły wysokie zwycięstwo w listopadowych wyborach parlamentarnych. Wojsko twierdzi, że były one sfałszowane, choć komisja wyborcza nie dopatrzyła się nieprawidłowości.

Junta ogłosiła roczny stan wyjątkowy i zapowiedziała kolejne wybory, ale wielu Birmańczyków nie wierzy w te zapowiedzi i obawia się długotrwałej, opresyjnej dyktatury wojska.

koz

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także