more_horiz
Wiadomości

Niepokojące wnioski raportu dot. Syrii. Kolejnych 6 milionów osób straci dach nad głową

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 07:53
Kolejnych 6 milionów Syryjczyków straci dach nad głową ciągu najbliższej dekady - alarmuje Norwegian Refugee Council. Jedna z najbardziej znanych organizacji pomocowych zajmujących się uchodźcami opublikowała właśnie raport na temat syryjskich uciekinierów. W poniedziałek minie 10 lat od rozpoczęcia najbardziej krwawej wojny domowej ostatnich dekad na świecie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Bomby, naloty i brak bezpieczeństwa wygnały z domów połowę mieszkańców Syrii. Norwegian Refugee Council twierdzi w najnowszym raporcie, że w najbliższych latach sytuacja jeszcze się pogorszy. Eksperci organizacji policzyli, że każdego roku z domów z Syrii ucieka około 2,5 miliona osób, większość do innych rejonów kraju. Część z nich ucieka już po raz czwarty.

1200_USA_shutterstock.png
Lotnictwo USA przeprowadziło ataki w Syrii. Pierwsza operacja militarna na rozkaz Bidena

Choć działania zbrojne w ostatnich miesiącach nieco się uspokoiły, a siły rządowe są już pewnymi zwycięzcami konfliktu, to wojna jeszcze się nie skończyła. W ubiegłym roku do domów powróciło niemal pół miliona Syryjczyków, ale dwa miliony straciły dach nad głową. Oznacza to, że na każdą osobę, która odzyskała dom, przypadają cztery, które go straciły.

Bez szans na powrót w ciągu najbliższej dekady

W sąsiadujących z Syrią krajach mieszka teraz 5,5 miliona Syryjczyków. Z raportu NRC wynika, że olbrzymia większość z nich nie chce wracać do kraju, bo nie będzie miała ani pracy, ani bezpieczeństwa. Syryjscy uchodźcy twierdzą, że nie mają już nadziei, że w ciągu najbliższej dekady wrócą do kraju.

Syryjska wojna domowa rozpoczęła się w połowie marca 2011 roku, gdy na ulice kilku miast wyszły antyrządowe demonstracje. Początkowo domagano się jedynie zmian gospodarczych, ale pacyfikowane przez wojsko manifestacje przerodziły się wkrótce w działania zbrojne. Wojna kosztowała życie co najmniej pół miliona osób.

Posłuchaj
00:54 10953573_1.mp3 Syria - kolejnych 6 mln osób straci dach nad głową. Relacja Wojciecha Jagielskiego (IAR)

 

koz

Zobacz także

Zobacz także