more_horiz
Wiadomości

Viktor Orban: Polska, Włochy i Węgry chcą zreorganizować europejską prawicę

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 10:32
Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział, że jego kraj wraz z Polską i Włochami spróbuje przeorganizować europejską prawicę po wystąpieniu rządzącego na Węgrzech Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej.
Premierzy Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki (P) i Viktor Orban (L)
Premierzy Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki (P) i Viktor Orban (L)Foto: JS/ FORUM

Przechwytywanie 1200.jpg
"Głęboko zakorzenione pragnienie wolności". Premier w rocznicę powstania węgierskiego

- Kontaktowałem się z polskim premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem włoskiego rządu Matteo Salvinim, odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze. Polska, Włochy i Węgry - spróbują przeorganizować europejską prawicę. Wkrótce się spotkamy i wspólnie zaplanujemy przyszłość - oświadczył węgierski premier w wywiadzie dla Radia Kossuth. 

Czytaj także: 

Dodał, że "drogi jego partii Fidesz i Europejskiej Partii Ludowej się rozeszły i prowadzone są rozmowy nad stworzeniem demokratycznej prawicy europejskiej."

Kość niezgody Fideszu i EPL

Fidesz wystąpił z EPL w czwartek. Wiceszefowa Fideszu Katalin Novak uzasadniła ten krok odmiennymi poglądami na temat migracji, przyjęciem nowego regulaminu przez grupę EPL w Parlamencie Europejskim oraz zmianą kierunku tej partii na lewicowy.

3 marca grupa EPL w PE przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. Zmiany regulaminu zainicjowano po zawieszeniu w grudniu 2020 roku europosła Fideszu Tamasa Deutscha za porównywanie wypowiedzi szef frakcji EPL w Parlamencie Europejskim Manfreda Webera do haseł gestapo i węgierskiej tajnej policji komunistycznej. W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie.

Fidesz nadal pozostawał jednak członkiem Europejskiej Partii Ludowej, choć jego członkostwo w tej rodzinie partyjnej było zawieszone od wiosny 2019 roku w związku m.in. z kampanią plakatową rządu węgierskiego, w której były szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker został przedstawiony wraz z amerykańskim finansistą George'em Sorosem jako czarny charakter, chcący sprowadzić do Europy miliony imigrantów.


mbl


Zobacz także

Zobacz także