more_horiz
Wiadomości

Dramatyczna sytuacja w Iraku. Ludzie bez dostępu do wody pitnej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 10:14
W Iraku zaczyna brakować wody. Wszystko przez ciągnące się latami konflikty zbrojne, a także sięgające dziesiątek lat zaniedbania w gospodarce. Brak wody pitnej w niektórych miastach spowodował wzrost zachorowań, jak również protesty na ulicach.
Butle na wodę w Basrze w Iraku
Butle na wodę w Basrze w Iraku Foto: shutterstock/Mohammed_Al_Ali

O tym, że systematycznie obniża się poziom Tygrysu i Eufratu, największych rzek w Iraku, od kilkunastu miesięcy alarmują specjaliści oraz organizacje pozarządowe. W kraju, w którym co piąty mieszkaniec żyje z upraw, wielu rolników straciło pracę.

Woda skażona lub jej brak

Organizacja Human Rights Watch alarmuje, że dramatyczna sytuacja panuje w liczącym 2 miliony osób mieście Basra na południu kraju. Sięgające 30 lat zaniedbania a także zanieczyszczenie powietrza i korupcja sprawiły, że wielu mieszkańców w ogóle nie ma dostępu do wody pitnej.

liban_kanalizacja 1200.jpg
Nowa kanalizacja pomoże rolnikom w Libanie. Inwestycję zrealizowano dzięki pomocy Polaków

- Każdego dnia w szkole mówię uczniom, że woda w kranie jest słona i nie nadaje się do picia ani do mycia - mówi jeden z nauczycieli w miejscowej szkole, Abd al-Razzak Sabah w rozmowie z przedstawicielami Human Rights Watch.

Z powodu zanieczyszczenia wody w ubiegłym roku do szpitali trafiło 118 tysięcy mieszkańców Basry.

Ograniczone zasoby

Na północy, w irackim Kurdystanie szkolenia dla miejscowych samorządów rozpoczęło m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Polscy eksperci uczą Irakijczyków nowoczesnych metod zarządzania wodą, by nie marnować cennego zasobu. 

sudan1200.jpg
Kryzys w najmłodszym państwie świata. Polska pomoc w Sudanie Południowym

- W ciągu kilku dekad w całym Iraku może zabraknąć wody pitnej. To są słowa ekspertów. Mimo tej wiedzy, świadomość dysponowania ograniczonym zasobem wciąż jest jeszcze mała - mówi Polskiemu Radiu rzeczniczka PCPM Aleksandra Rutkowska.

Jak dodaje, polscy eksperci współpracują z lokalnymi władzami i pomagają przygotowywać kampanie społeczne, uczące Irakijczyków, jak nie marnować wody.

Niedostatek wody był jedną z przyczyn ulicznych protestów w Iraku w 2019 i 2020 roku.

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Wody. Święto ma zwrócić uwagę na rosnący brak dostępu do jednego z najważniejszych zasobów na Ziemi.

fc

Zobacz także

Zobacz także