more_horiz
Wiadomości

Sankcje wobec osób zaangażowanych w zamach stanu w Birmie. Jest decyzja UE

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 13:30
- Unia Europejska nałoży sankcje na 11 osób zaangażowanych w zamach stanu w Birmie z 1 lutego - zapowiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.
Do junty birmańskiej płyną apele, żeby przestała zabijać i zatrzymywać demonstrantów
Do junty birmańskiej płyną apele, żeby "przestała zabijać i zatrzymywać demonstrantów"Foto: PAP/EPA/LYNN BO BO
burma protests pap 1200 .jpg
Birma: zatrzymany Polak wciąż jest w areszcie policyjnym. Ma zapewnioną pomoc prawnika

- Jeśli chodzi o Birmę, zamierzamy zastosować sankcje wobec 11 osób zaangażowanych w zamach stanu i represje wobec demonstrantów - poinformował Borrell, dodając, że pogarsza się sytuacja w tym kraju.

Czytaj także:

Według danych z 16 marca, co najmniej 149 osób zginęło w Birmie od zamachu stanu z 1 lutego. - Siły bezpieczeństwa używają przeciwko demonstrantom i osobom postronnym ostrej amunicji - powiedziała rzecznik Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Ravina Shamdasani.

mjanma pap 1200 .jpg
Birma: przywódca cywilnych władz w podziemiu zapowiada walkę z juntą

Shamdasani apelowała podczas zeszłotygodniowej konferencji w Genewie do junty birmańskiej, żeby "przestała zabijać i zatrzymywać demonstrantów".

Demonstranci w Birmie domagają się ustąpienia junty, która przejęła władzę w wyniku puczu, uwolnienia demokratycznie wybranej przywódczyni kraju, noblistki Aung San Suu Kyi oraz przywrócenia władzy jej partii Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), która rządziła Birmą od 2016 r. i wygrała wybory parlamentarne w listopadzie 2020 r.

Wojskowa junta twierdzi, że te wybory były sfałszowane, komisja wyborcza nie dopatrzyła się jednak żadnych nieprawidłowości.

***

Wojskowy reżim w Birmie (opr. Adam Ziemienowicz/PAP) Wojskowy reżim w Birmie (opr. Adam Ziemienowicz/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także