more_horiz
Wiadomości

Szef Rady Europejskiej: musimy przyspieszyć produkcję szczepionek i dostaw

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 22:20
- Musimy przyspieszyć produkcję szczepionek i ich dostaw - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na zakończenie unijnego wideoszczytu. Pandemia koronawirusa i opóźnienia w dostawach to był jeden z tematów narady z udziałem przywódców 27 krajów.
Sala spotkań Rady Unii Europejskiej  w Brukseli
Sala spotkań Rady Unii Europejskiej w BrukseliFoto: Rada UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dodała, że Bruksela nadal będzie domagała się od koncernów wywiązania z umów i dostaw zgodnie z planem. Podkreśliła, że temu ma służyć rozszerzony system kontroli eksportu pozwalający na zablokowanie wywozu szczepionek poza Unię.

Zdaniem przewodniczącej Komisji Europejskiej, nadal możliwe jest osiągnięcie celu jakim jest zaszczepienie 70 procent dorosłych obywateli Unii do końca lata.

Posłuchaj
00:25 10982628_1.mp3 Szefowa KE - nie będzie eksportu szczepionek poza Unię firm, które łamią umowy (IAR)

Ursula von der Leyen podkreśliła, że koncerny, które wywiązują się ze wszystkich zobowiązań wobec Wspólnoty nie będą miały problemów z eksportem. Nawet jeśli sprzedają szczepionki wyprodukowane na terenie Wspólnoty do krajów, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza i które nie stosują zasady wzajemności. To przypadek Wielkiej Brytanii, która otrzymała z Unii ponad 20 milionów dawek, ale sama nie wyeksportowała do Wspólnoty ani jednej.

Zapewnienie przewodniczącej Komisji ma rozwiać obawy części krajów, które obawiały się blokady eksportu szczepionek konsorcjum BioNTech i Pfizer, która dostarcza szczepionki do Unii w terminie, ale dostarcza je także na Wyspy Brytyjskie

ks

Zobacz także

Zobacz także