more_horiz
Wiadomości

USA powrócą do porozumienia nuklearnego z Iranem? "Rozmowy były konstruktywne"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 23:30
W Wiedniu doszło do pierwszego od kilku lat, pośredniego spotkania wysłanników Iranu i Stanów Zjednoczonych. Tym samym rozpoczęły się wstępne negocjacje na temat ewentualnego powrotu USA do porozumienia nuklearnego z Iranem. Nowy amerykański prezydent Joe Biden zapowiedział, że chce ponownie być częścią umowy. Na razie jednak obie strony nie zgadzają się na postawione przez siebie warunki.
Prezydent USA Joe Biden oraz przywódca Iranu Hasan Rouhani
Prezydent USA Joe Biden oraz przywódca Iranu Hasan RouhaniFoto: PAP/EPA/OLIVER CONTRERAS/POOL; Zuma Press/Forum
1200_Ned_Price_Forum.png
"Nie wykonamy gestu wobec Iranu". Departament Stanu USA o porozumieniu nuklearnym

Porozumienie atomowe świata z Iranem z 2015 r. przewidywało, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie z Teheranu sankcje gospodarcze. Jednak w 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył nowe sankcje gospodarcze.

Czytaj także:

Nowy amerykański prezydent Joe Biden informował, że chce powrotu do umowy, ale nie bezwarunkowo. Do pierwszych rozmów w Wiedniu doszło z udziałem pośredników. Delegacje z USA i Iranu były w innych hotelach, a mediacje prowadziły kraje europejskie.

Posłuchaj
00:49 11003108_1.mp3 Iran i USA po pierwszych rozmowach - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

- Rozmowy były konstruktywne, choć jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić, czy zakończą się sukcesem - mówił główny irański negocjator Abbas Arakczi. Amerykański departament stanu poinformował z kolei, że rozmowy są trudne, ale USA pozostają optymistami.

Iran domaga się, aby Stany Zjednoczone zdjęły nałożone wcześniej sankcje, ale USA z kolei zapowiadają, że zrobią to dopiero, gdy Iran wróci do przestrzegania zapisów porozumienia.

Umowa nuklearna z 2015 r., podpisana za czasów prezydenta Baracka Obamy, przewidywała, że Iran znacząco zmniejszy produkcję uranu tak, aby nie móc skonstruować bomby atomowej. W zamian społeczność międzynarodowa zniesie wcześniejsze sankcje, które doprowadziły irańską gospodarkę do ruiny.

pb

Zobacz także

Zobacz także