more_horiz
Wiadomości

Coraz gorsza sytuacja w Donbasie. "Moskwa prowokuje napięcia i straszy Zachód wojną"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 10:26
Jak donoszą niezależne rosyjskie media, Rosja nie zaprzestała koncentracji wojsk na granicy z Ukrainą. W ocenie analityka wojskowego Aleksandra Golca, Moskwa nie szykuje się do wojny, a jedynie próbuje nastraszyć Kijów i państwa NATO.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Photo-Pol/ Shutterstock

Podobną opinię wyraziła publicystka Julia Łatynina, która zasugerowała, że taki militarny szantaż pozwoli Kremlowi przekierować uwagę Zachodu z Aleksieja Nawalnego na Donbas. Ostrzegał jednak, że zaostrzenie konfliktu zbrojnego zależy od tego, co Kreml uzna za bardziej korzystne - wojnę, czy szantaż.

Rosja Białoruś wojska free 1200
Coraz gorętsza sytuacja na linii Waszyngton-Moskwa. USA ostrzegają Rosję ws. Donbasu
Posłuchaj
00:52 11013110_1.mp3 Władze w Kijowe i państwa NATO, w tym Polska wyraziły zaniepokojenie działaniami Rosji, obawiając się zaostrzenia konfliktu zbrojnego w Donbasie. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR)

Od początku kwietnia rosyjskie media niezależne informują o największej od 2015 roku koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy. Rosyjskie Ministerstwo Obrony tłumaczy, że to praktyczny sprawdzian gotowości bojowej, po zimowych szkoleniach w koszarach. Władze w Kijowe i państwa NATO, w tym Polska wyraziły zaniepokojenie działaniami Rosji, obawiając się zaostrzenia konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Czytaj także:

Zdaniem eksperta wojskowego Aleksandra Golca, nie należy wpadać w panikę, ale trzeba być bardzo czujnym, ponieważ Rosja już w 2014 roku pokazała, że jest gotowa złamać wszelkie międzynarodowe ustalenia i normy. Rosyjski analityk wskazuje też na mniejszą liczbę wojsk zgromadzonych przez Rosję w pobliżu ukraińskiej granicy, niż 7 lat temu i stawia tezę, że tym razem nie chodzi o wojnę, ale o demonstrację siły. Jednocześnie podkreśla, że przy niezwykle chłodnych relacjach Rosji z Zachodem, jedyna możliwość wywierania presji, jaka jeszcze pozostała Moskwie, to straszenie wojną.

st

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także