more_horiz
Wiadomości

Republikanie krytykują decyzję Bidena o wycofaniu z Afganistanu. "To abdykacja z pozycji amerykańskiego przywództwa"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:16
Czołowi politycy Partii Republikańskiej krytykują decyzję prezydenta Joe Bidena o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu do 11 września tego roku. Według republikanów przedwczesny powrót żołnierzy do kraju zagraża bezpieczeństwu USA i amerykańskim interesom w regionie.
Zwiększenie liczby żołnierzy w Niemczech zapowiedział szef Pentagonu
Zwiększenie liczby żołnierzy w Niemczech zapowiedział szef PentagonuFoto: shutterstock.com/Bumble Dee

Podczas wystąpienia w Białym Domu Joe Biden oświadczył, że osiągnięto cele wojny w Afganistanie - al-Kaida została rozbita, a Osama bin Laden nie żyje.

- Uznałem, że nadszedł czas zakończyć najdłuższą amerykańską wojnę. Czas by nasi żołnierze powrócili do domu - mówił. Biden poinformował, że redukcja amerykańskich sił rozpocznie się 1 maja a zakończy w 20. Rocznicę zamachów terrorystycznych z 11 września.

Czytaj także:
Jan Parys 1200.jpg
Wojska USA w Afganistanie. Jan Parys: o skutkach misji dowiemy się, kiedy opuszczą ten kraj

Czytaj także:

Posłuchaj
00:53 11019847_1.mp3 Republikanie krytykują decyzję Bidena o wycofaniu z Afganistanu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Krytyka republikanów  

Decyzję Joe Bidena skrytykował przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell. - Pochopne wycofanie wojsk USA z Afganistanu jest poważnym błędem. To odwrót w obliczu wroga, który nie został jeszcze pokonany i abdykacja z pozycji amerykańskiego przywództwa - mówił McConnell.

Wpływowy senator Lindsey Graham uznał wycofanie wojsk z Afganistanu za nieodpowiedzialne. Jego zdaniem operacja przyniesie katastrofalne skutki. Członkini Kongresu Liz Cheney oceniła, że wskazanie 11 września jako daty wycofania wojsk USA z Afganistanu będzie wielkim propagandowym zwycięstwem Talibów.

Spośród polityków Partii Republikańskiej tylko nieliczni wyrazili poparcie dla decyzji prezydenta Joe Bidena.

jbt

Zobacz także

Zobacz także