more_horiz
Wiadomości

W czwartek rozpocznie się szczyt klimatyczny. Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Bułgarii

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:20
Prezydent Andrzej Duda kontynuuje rozmowy z liderami regionu poprzedzające szczyt klimatyczny. We wtorek rozmawiał z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Grzegorz Jakubowski / KPRP / prezydent.pl
  • Andrzej Duda kontynuuje rozmowy poprzedzające szczyt klimatyczny
  • We wtorek rozmawiał z prezydentem Bułgarii
  • Szczyt odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia

Krzysztof Szczerski podkreślił, że prezydent Andrzej Duda kontynuuje rozmowy z liderami regionu poprzedzające to wydarzenie. - Dziś odbyła się rozmowa z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Bułgaria sprawuje w tym roku prezydencję w Inicjatywie Trójmorza - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak zaznaczył, prezydenci zgodzili się, że z punktu widzenia państw Trójmorza w kontekście polityki klimatycznej najistotniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy trzema elementami: zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, ochroną środowiska naturalnego oraz zapewnieniem sprawiedliwej transformacji uwzględniającej społeczny wymiar tej polityki.

- Takie warunki brzegowe są szczególnie istotne dla państw naszego regionu, które podejmują ogromne wysiłki na rzecz takiego kształtu swojej polityki energetycznej, który spełniłby ambitne cele klimatyczne - zaznaczył.

Andrzej Duda tt KPRP-1200.jpg
Przed szczytem klimatycznym. Konsultacje prezydenta z liderami krajów Trójmorza

"Łączą nas wspólne cele i ambicje"

Według Szczerskiego, prezydenci podkreślili, że realizacja tych celów musi odbywać się zgodnie ze zróżnicowanymi uwarunkowaniami gospodarczymi i infrastrukturalnymi poszczególnych państw. Jak wskazał, prezydenci uznali, że "łączą nas wspólne cele i ambicje, ale każdy kraj powinien mieć możliwość wyboru swojej drogi ich osiągnięcia".

Prezydenci Polski i Bułgarii omówili także przygotowania do Szczytu Trójmorza, który planowany jest w Sofii w lipcu tego roku - poinformował minister.

Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w wirtualnym szczycie przywódców największych światowych gospodarek, poświęconym ochronie klimatu. W szczycie, który odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia, planowany jest udział przywódców ok. 40 państw, w tym Chin, Indii, Brazylii i Rosji.

Polski przywódca zabierz głos podczas piątkowej debaty dotyczącej zagadnień wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsce pracy w połączeniu z ambitną polityką klimatyczną.

Szczyt odbędzie się w piątą rocznicę podpisania paryskiego porozumienia klimatycznego. USA przystąpiły do niego ponownie - po opuszczeniu go na mocy decyzji byłego prezydenta Donalda Trumpa - kilka godzin po zaprzysiężeniu Bidena.

ks

Zobacz także

Zobacz także