more_horiz
Wiadomości

Relacje handlowe Brukseli z Londynem. Europosłowie zagłosują nad umową

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 05:15
W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś debata i głosowanie w sprawie umowy o handlu i współpracy Unii z Wielką Brytanią. Europosłowie mają przyjąć też rezolucję oceniającą wynik negocjacji. Początek posiedzenia europarlamentu o godz. 9. 
Eurodeputowani ocenią dziś umowę handlową Londynu z Brukselą
Eurodeputowani ocenią dziś umowę handlową Londynu z BrukseląFoto: S.Borisov/ Shutterstock

Boris Johnson PAP 1200.jpg
Konflikt ws. umowy brexitowej. Prof. Żukrowska: ta sprawa jest nie do rozwiązania

Negocjacje sfinalizowane zostały w wigilię świąt Bożego Narodzenia, tydzień przed zakończeniem okresu przejściowego, w którym Wielka Brytania, choć poza Unią, była z nią związana wszystkimi regulacjami.

Potrzebna zgoda eurodeputowanych

Unijno-brytyjskie porozumienie obejmuje zasady wolnego handlu bez kontyngentów i taryf, rybołówstwo, energię, bezpieczeństwo wewnętrzne i standardy uczciwej konkurencji. Umowa została wynegocjowana na tyle późno, że nie zdążyła być ratyfikowana przed wejściem w życie przez unijne kraje i Parlament Europejski. Dlatego państwa członkowskie zgodziły się na jej tymczasowe zastosowanie od stycznia do końca kwietnia. Zgoda Parlamentu Europejskiego jest niezbędna w procesie ratyfikacji. Dlatego teraz europosłowie ocenią liczący prawie 2 tysiące stron dokument.

Czytaj także: 

Dopiero po pozytywnym głosowaniu Europarlamentu 27 krajów ostatecznie zatwierdzi porozumienie. W rezolucji, która również zostanie przyjęta europosłowie mają podkreślić konieczność wdrożenia zarówno umowy o współpracy jak i umowy brexitowej. Podkreślą rolę Parlamentu Europejskiego w kontrolowaniu praktycznego stosowania uzgodnień.


mbl

Zobacz także

Zobacz także