more_horiz
Wiadomości

W Mińsku rozpoczął się proces studentów. Władze zarzucają im nielegalne organizowanie strajków

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:12
Grupa studentów jest oskarżona o organizowanie strajków na uczelniach po wyborach prezydenckich w ubiegłym roku, których wyniki opozycja uznała za sfałszowane.
Studenci podczas protestów na Białorusi przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 roku
Studenci podczas protestów na Białorusi przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckim w 2020 rokuFoto: PAP/EPA/STR

Na ławie oskarżonych zasiadło 11 studentów z różnych stołecznych uczelni i wykładowczyni Wolha Fiłatczankawa. Oskarżeni mieli wzywać kolegów do nielegalnych studenckich strajków i w nich uczestniczyć. Grozi im do 3 lat pozbawienia wolności. Większość sądzonych została zatrzymana w listopadzie ubiegłego roku. Część z nich już wyrzucono z uczelni. Obrońcy praw człowieka uznali oskarżonych za więźniów politycznych.

en białoruś protesty mińsk 1200.jpg
Kolejny proces białoruskich opozycjonistów

Posłuchaj
00:47 11077338_1.mp3 W Mińsku rozpoczął się proces grupy studentów. Większość sądzonych została zatrzymana w listopadzie ubiegłego roku. Część z nich już wyrzucono z uczelni. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)

Czytaj także:

Portal internetowy gazety "Nasza Niwa" poinformował, że na proces wpuszczono tylko najbliższych członków rodzin oskarżonych i dziennikarzy państwowych mediów. Przed gmachem sądu doszło do zatrzymań ludzi którzy przyszli obserwować rozprawę. Wśród zatrzymanych jest Anatolij Labiedźka, były szef Zjednoczonej Partii Obywatelskiej.

st

Zobacz także

Zobacz także