more_horiz
Wiadomości

Propalestyńskie demonstracje w wielu miastach Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 16:40
W sobotę w wielu miastach Europy odbywają się demonstracje solidarności z Palestyńczykami w obliczu najnowszej eskalacji konfliktu między radykalnym ruchem palestyńskim Hamas a siłami Izraela. Największe zgromadzenia zorganizowano w Londynie i Paryżu.
Demonstracja solidarności z narodem palestyńskim na Piazza Duomo w Mediolanie we Włoszech
Demonstracja solidarności z narodem palestyńskim na Piazza Duomo w Mediolanie we WłoszechFoto: PAP/EPA/MATTEO CORNER

is-pal 1200 pap.jpg
Konflikt w Strefie Gazy. Polski MSZ: wzywamy wszystkie strony do zakończenia przemocy

W Londynie około południa zjawiły się tysiące osób pod ambasadą Izraela obok Hyde Parku. Tłum skandował hasła i niósł transparenty domagające się "wyzwolenia Palestyny" i zakończenia izraelskiej okupacji. Co najmniej jeden z uczestników spalił izraelską flagę. Demonstrację zorganizowały grupy muzułmańskie oraz lewicowe, m.in. organizacja Stop the War.

W Paryżu demonstracja mimo zakazu

Podobne marsze planowane są również w kilkunastu miastach we Francji, zaś największa szykowana jest w Paryżu, wbrew wydanemu przez władze zakazowi i obowiązującym restrykcjom. Zgodę na protesty wydały z kolei m.in. władze Lille i Marsylii.

Ok. 2,5 tys. osób zjawiło się na marszu w centrum Madrytu. Tłum niósł transparenty z hasłami "Jerozolima - wieczna stolica Palestyny" czy "To nie wojna, to ludobójstwo", odnosząc się do izraelskich nalotów na Strefę Gazy.

Mniejsze demonstracje zorganizowano również w Niemczech. Jak podała agencja dpa, w Berlinie i Hamburgu zebrało się po ok. 120 osób.

Demonstracje organizowane są także w innych państwach, m.in. we Włoszech, w Szwajcarii i Holandii.

PAP//in./

Zobacz także

Zobacz także