more_horiz
Wiadomości

"Naloty jeszcze potrwają, chcemy, by Hamas zapłacił" Izrael nie zaprzestanie działań wojennych

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 19:00
Izraelski premier Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę, że działania wojenne w Strefie Gazy na pełną skalę "potrwają jeszcze pewien czas". Dodał, że przywódcy Hamasu mają zapłacić wysoką cenę za ostrzał rakietowy Izraela. Niedziela jest najkrwawszym dotąd dniem obecnego konfliktu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Podczas telewizyjnego przemówienia Benjamin Netanjahu zapowiedział, że mimo międzynarodowych wezwań do przerwania przemocy izraelskie wojsko będzie kontynuować swoje działania.

Izrael1200/PAP
"To regularna wojna". Paweł Rakowski o konflikcie izraelsko-palestyńskim

- Nasza kampania przeciwko organizacjom terrorystycznym jest kontynuowana z pełną siłą. Działamy teraz, tak długo, jak to konieczne, by odzyskać pokój i ciszę dla was, obywateli Izraela. To zajmie trochę czasu - oświadczył szef rządu, obok którego podczas wystąpienia stał jego polityczny rywal, minister obrony Beni Ganc. Jak dodał, Izrael chce, by przywództwo Hamasu zapłaciło wysoką cenę za ostrzał Izraela i by zniechęcili się do podobnych ataków w przyszłości.

W późniejszym wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS szef rządu bronił również decyzji izraelskiego wojska, by zniszczyć wieżowiec, w którym mieściły się biura zagranicznych mediów w Gazie, w tym agencji AP. Premier Izraela powiedział, że w budynku działał wywiad Hamasu, wobec czego był to "absolutnie uzasadniony cel" bombardowań.

W podobnym tonie wypowiedział się w niedzielę dowódca Sił Obronnych Izraela (IDF) generał Awiw Kohawi. Według niego Hamas "źle obliczył skalę" izraelskiej odpowiedzi na ostrzał rakietowy, a Izrael ma po swojej stronie "poczucie słuszności" swoich działań.

Izrael Palestyna gruzy ranni pap 1200.jpg
Konflikt na Bliskim Wschodzie. UE zwołuje nadzwyczajną naradę ministrów spraw zagranicznych

Czytaj także:

Niedziela jest dotąd najkrwawszym dniem trwającej od poniedziałku nowej fazy konfliktu. Według strony palestyńskiej w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy zginęły tego dnia 42 osoby. Jak oświadczyły Siły Obronne Izraela, zabici w niedzielę cywile zginęli w wyniku niezamierzonych konsekwencji zbombardowania podziemnych schronów i tuneli używanych przez Hamas. Ich zawalenie się spowodowało runięcie bloku mieszkalnego.

"Siły Obronne Izraela aspirują do unikania ofiar cywilnych na ile to możliwe. Ale Hamas ponosi odpowiedzialność za celowe lokalizowanie swojej militarnej infrastruktury pod cywilnymi domami" - podano w oświadczeniu.

nt

Zobacz także

Zobacz także