more_horiz
Wiadomości

Pilne wezwanie do Watykanu. Polscy biskupi mają stawić się przed papieżem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 11:00
Jesienią polscy hierarchowie mają pojechać do Rzymu z wizytą "ad limina" i spotkać się z Franciszkiem. Wizyta jest organizowana w trybie pilnym - ustaliła "Rzeczpospolita".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mazur/episkopat.pl

Jak czytamy w dzienniku, co pięć lat każdy biskup diecezjalny jest zobowiązany do złożenia w Rzymie wizyty "ad limina Apostolorum" (do progów Apostołów). W jej trakcie hierarchowie odwiedzają watykańskie dykasterie, spotykają się także z papieżem. Jesienią do Watykanu udadzą się także polscy biskupi, jednak - jak wynika z informacji "Rzeczpospolitej" – zostali wezwani w trybie pilnym, a na przygotowanie się do wizyty dostali bardzo mało czasu.

papiez audiencja pap 1200.jpg
Papież do Polaków: moc Ducha Świętego niech będzie waszą siłą

Według gazety, wiadomość o przyjeździe hierarchów znad Wisły pojawiła się krótko po tym, jak u papieża był nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio (15 kwietnia). Jak powiedział "Rz" urzędnik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pennacchio nie został wezwany, ale sam prosił o spotkanie z papieżem, a w trakcie rozmowy miał przedstawić Franciszkowi krytyczny obraz sytuacji Kościoła w Polsce. Po tym spotkaniu zdecydowano o zaproszeniu nad Tybr polskich biskupów - pisze dziennik.

Czytaj także:

Episkopat Polski oficjalnie poinformował o wizycie 14 maja. Ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP, wyjaśnił, że pismo z nuncjatury, które trafiło do Sekretariatu KEP oraz biskupów diecezjalnych, nosi datę 10 maja.

- Do Watykanu napływa coraz więcej zgłoszeń, wskazujących na zaniedbania waszych biskupów przy wyjaśnianiu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez część duchownych. To nie dziesięć czy jedenaście spraw, o których pisały media. Jest ich zdecydowanie więcej – powiedziało źródło gazety.

pg

Zobacz także

Zobacz także