more_horiz
Wiadomości

"Wsparcie dla Afganistanu się nie kończy". Prezydent USA spotkał się z Aszrafem Ghanim

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 04:05
Prezydent USA Joe Biden zadeklarował, że po wycofaniu swoich wojsk z Afganistanu Stany Zjednoczone nadal będą wspierać ten kraj. Amerykański przywódca spotkał się w Białym Domu z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.
Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oraz przywódca USA Joe Biden
Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oraz przywódca USA Joe BidenFoto: PAP/EPA/Pete Marovich/POOL
1200_Afganistan_PAP.jpg
Kto skorzysta na destabilizacji Afganistanu? Ekspert PISM o możliwych scenariuszach

Głównym tematem rozmowy prezydentów Stanów Zjednoczonych i Afganistanu była współpraca obu krajów po wycofaniu wojsk amerykańskich, które na mocy decyzji Joe Bidena opuszczą Afganistan przed zbliżającą się 20. rocznicą zamachów z 11 września.

Posłuchaj
00:54 11159491_1.mp3 Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać finansowo afgańskie wojsko i policję - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

- Decyzja prezydenta Bidena ma historyczny wymiar. Jesteśmy tu, by ją respektować i wspierać - mówił Aszraf Ghani w Gabinecie Owalnym, dziękując Stanom Zjednoczonym za dotychczasowe wsparcie. Aszraf Ghani oddał też hołd amerykańskim żołnierzom, którzy zginęli lub zostali ranni w Afganistanie.

Joe Biden powiedział, że partnerstwo USA i Afganistanu będzie kontynuowane. - Nasze wojska się wycofują, ale wsparcie dla Afganistanu się nie kończy - mam na myśli wsparcie militarne, ekonomiczne i polityczne - mówił Joe Biden. Prezydent USA podkreślił, że przyszłość Afganistanu leży w rękach Afgańczyków.

Równocześnie Biały Dom poinformował, że Stany Zjednoczone nadal będą wspierać finansowo afgańskie wojsko i policję. W przyszłym roku budżetowym Amerykanie przeznaczą na ten cel 3 mld 300 mln dolarów. Kolejne 360 mln dolarów zostanie przeznaczone na programy rozwojowe.

Stany Zjednoczone przekażą też Afganistanowi trzy miliony dawek szczepionki przeciwko COVID-19.

pb

Zobacz także

Zobacz także