more_horiz
Wiadomości

Ostatni amerykański żołnierz opuścił bazę Bagram w Afganistanie

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 09:50
Wojska Stanów Zjednoczonych po 20 latach opuszczają bazę Bagram w Afganistanie. W piątek 2 lipca mają z niej wyruszyć do kraju ostatni amerykańscy żołnierze. Wojska NATO są w końcowej fazie wycofywania się z Afganistanu.
Amerykańscy żołnierze w bazie lotniczej Bagram w Afganistanie; zdjęcie ilustracyjne
Amerykańscy żołnierze w bazie lotniczej Bagram w Afganistanie; zdjęcie ilustracyjneFoto: Forum/Reuters/Omar Sobhani

Wojska były wycofywane z bazy partiami, w piątek opuści ją ostatni amerykański żołnierz. Wojska USA znalazły się w Afganistanie po zamachach terrorystycznych na Stany Zjednoczone z 11 września 2001 roku. Dlatego też 11 września symbolicznie zakończy się proces wycofywania natowskich sił.

isi terrorysta free shutter 1200.jpg
Atak ISIS w Afganistanie. Amerykańska baza Bagram ostrzelana rakietami

Godzina drogi od Kabulu

Przez ostatnie 20 lat baza lotnicza Bagram, położona w odległości 50 kilometrów na północ od stolicy kraju Kabulu, była dla Amerykanów strategicznym punktem w przeprowadzaniu operacji wymierzonych w talibów. Jest jedną z największych baz sił międzynarodowych w Afganistanie. Znajduje się tam jedno z głównych lotnisk, a także więzienie.

W bazie stacjonowały głównie wojska amerykańskie. Liczba żołnierzy stacjonujących w bazie zmieniała się w ciągu lat - w 2012 roku służyło ich w niej aż 100 tys.

Czytaj także:

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostawało 20 tys. żołnierzy z państw NATO, w tym 12 tys. z USA. Zajmowali się szkoleniem i wspieraniem armii afgańskiej walczącej z talibami. Niestety w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Afganistanie nasiliły się ataki talibów.


st

Zobacz także

Zobacz także