more_horiz
Wiadomości

Kolejny przypadek naruszenia zawieszenia broni w Donbasie. Zginął ukraiński żołnierz

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 12:14
Jeden ukraiński żołnierz zginął, a trzech zostało rannych minionej doby w ostrzale ze strony wspieranych przez Rosję separatystów w Donbasie na wschodzie Ukrainy - poinformował we wtorek sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Siły ukraińskie odpowiedziały ogniem.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: twitter.com/Dmytro Kuleba

W poniedziałek zarejestrowano dziewięć przypadków naruszenia rozejmu ze strony wspieranych przez Rosję separatystów. Wskutek ostrzałów jeden ukraiński żołnierz zginął, a trzech zostało rannych. Poszkodowanych ewakuowano i udzielono im pomocy medycznej - poinformował w komunikacie sztab.

Donbas FREE 1200.jpg
Między Ukrainą i Rosją toczy się wojna - tak uważa ponad 70 proc. Ukraińców

Jak dodano, ukraińskie siły odpowiedziały ogniem.

Częstsze naruszanie zawieszenia broni

Ukraińska delegacja do trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie podkreśla, że w ostatnich dniach częściej dochodzi do poważnych naruszeń rozejmu przez przeciwnika, w tym przy zastosowaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie.

- Najniebezpieczniejsze w tym jest to, że rosyjskie wojska prowadzą ostrzały miejscowości, w tym Awdijiwki - zaznaczono w komunikacie.

Zapowiedziano, że temat ten będzie poruszony na posiedzeniu trójstronnej grupy kontaktowej i podczas konsultacji w ramach formatu normandzkiego (Ukraina, Niemcy, Francja, Rosja).

Czytaj również:

Rozejm obowiązuje już prawie rok

Od końca lipca 2020 r. w Donbasie obowiązuje porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami, które negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli w ramach tzw. grupy kontaktowej. Rozejm jest jednak łamany.

Według szacunków portalu Dzerkało Tyżnia, od początku zawieszenia broni zginęło 50 ukraińskich wojskowych, a ponad 60 zostało rannych.

jmo

Zobacz także

Zobacz także