more_horiz
Wiadomości

Wojska USA wycofują się z Afganistanu. Większość Amerykanów popiera tę decyzję

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 19:41
Prawie 3/4 Amerykanów popiera decyzję o wycofaniu wojsk USA z Afganistanu. Tak wynika z najnowszego sondażu ośrodka HarrisX na zlecenie magazynu The Hill. Poparcie dla wycofania z Afganistanu wyrażają Amerykanie o różnych poglądach politycznych.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: Nate Derrick / Shutterstock

Decyzję o zakończeniu misji w Afganistanie podjął w ubiegłym roku ówczesny prezydent Donald Trump. Podtrzymał ją jego następca Joe Biden. Obecny prezydent przekonywał, że najwyższy czas zakończyć trwająca dwadzieścia lat wojnę i poinformował, że wycofywanie amerykańskich wojsk zakończy się z końcerm sierpnia.

Czytaj także:
shutterstock joe biden free 1200.jpg
Joe Biden: USA wycofają wojska z Afganistanu do 21 sierpnia

- Nie wyślę na wojnę do Afganistanu kolejnego pokolenia Amerykanów bez uzasadnionej pewności na osiągnięcie innego rezultatu - mówił prezydent Biden odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Posłuchaj
00:46 11184541_1.mp3 USA: prawie 3/4 Amerykanów popiera wycofanie wojsk z Afganistanu. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Czytaj także:

Społeczne poparcie 

W sondażu ośrodka HarrisX 73 procent Amerykanów poparło tę decyzję, 27 procent było przeciwnego zdania. Najwyższe poparcie dla wycofania amerykańskich sił z Afganistanu deklarują demokraci (81%) oraz wyborcy niezależni (77%). Popiera ją również 6 na 10 republikanów (61%).

Czytaj także:
misja nato afganistan polskie wojsko żołnierze powrót 663 free tt (1).jpg
Wycofanie wojsk z Afganistanu. Gen. Polko: należało skupić się na budowaniu alternatyw, a nie potyczkach militarnych

Decyzję o wycofaniu wojsk z Afganistanu krytykuje jednak część polityków republikańskich. Senator Lindsey Graham przestrzegł przed przejęciem władzy w tym kraju przez talibów, a kongresman Michael McCaul powiedział, że to na prezydenta spadnie odpowiedzialność za przemoc w Afganistanie, która będzie mieć miejsce po wycofaniu wojsk USA.

Wojska USA po 20 latach opuszczają Afganistan. Wojska USA po 20 latach opuszczają Afganistan

jbt

Zobacz także

Zobacz także