more_horiz
Wiadomości

"Kolejna fala epidemii grozi setkami tysięcy przypadków długiego COVIDU". Brytyjski dziennik ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 14:20
Nowa fala epidemii COVID-19 związana z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta grozi setkami tysięcy przypadków "długiego COVIDU" - zespołu trwających wiele miesięcy po infekcji dolegliwości, takich jak zmęczenie, problemy ze snem i koncentracją - ostrzega we wtorek "The Guardian".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexandros Michailidis/ Shutterstock

"Długi COVID", opisywany również jako "syndrom postcovidowy", to zespół kilkunastu objawów, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem. To m.in.: duszności, wycieńczające zmęczenie, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia snu czy problemy z pamięcią i koncentracją - wylicza brytyjski dziennik.

polska koronawirus free 1200 shutt
"Duża liczba zaszczepionych może nas uchronić przed najbardziej pesymistycznymi scenariuszami"

- Biorąc pod uwagę wszystkie warianty SARS-CoV-2, z którymi mieliśmy do czynienia, każde zakażenie, nieważne czy była to bezobjawowa infekcja czy ciężki przypadek wymagający hospitalizacji, wiąże się z 10-20 proc. ryzykiem rozwinięcia się syndromu "długiego COVIDU", nie widzieliśmy od tej zasady żadnych wyjątków - tłumaczy prof. Danny Altmann, immunolog z Imperial College w Londynie. Dodaje, że przyczyny "długiego Covidu" i mechanizm jego działania wciąż są bardzo niejasne.

Dwie dawki szczepionki zmniejszają ryzyko przejścia "długiego Covidu"

Pojawiają się jednak dowody na to, że syndrom jest wywoływany działaniem koronawirusa na układ odpornościowy człowieka - pisze "The Guardian". Dziennik przywołuje też ostatnie badania brytyjskich naukowców, z których wynika, że na "długi COVID" bardziej narażone są kobiety oraz osoby chorujące na astmę.

Czytaj także:

- Widzimy, że przyjęcie dwóch dawek szczepionki przeciw COVID-19 znacząco zmniejsza ryzyko przejścia "długiego Covidu" - mówi dr Claire Steves, epidemiolożka z Kings College w Londynie.

Z powodu zaszczepienia dużej części brytyjskiej populacji, kolejna fala epidemii nie będzie się już wiązała z taką liczbą ofiar i ciężko chorych jak poprzednie, ale setki tysięcy relatywnie młodych ludzi może doświadczyć długotrwałych problemów zdrowotnych - ostrzega "The Guardian".

Według przewidywań brytyjskiego ministra zdrowia Sajida Javida, niedługo można się spodziewać nawet 100 tys. nowych infekcji dziennie - oznaczałoby to 10-20 tys. nowych przypadków "długiego COVIDU" każdego dnia - pisze dziennik.

dn

Zobacz także

Zobacz także