TSUE zobowiązuje Polskę do zawieszenia przepisów o Izbie Dyscyplinarnej
Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydała postanowienie o zastosowaniu środków tymczasowych zobowiązujących Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
2021-07-14, 15:47
Taką decyzję podjęła wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta. TSUE poinformował o tym w komunikacie. Jednocześnie w Warszawie o godzinie 16:00 Trybunał Konstytucyjny ma wydać wyrok w sprawie wcześniejszego postanowienia TSUE o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej.
Powiązany Artykuł

"Część naszych elit nie wiąże przyszłości z Polską". Prof. Ryba o rozszerzaniu kompetencji UE
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta napisał na Twitterze, że TSUE jednoosobowo uznał, że zobowiąże Polskę do wyłączenia nie tylko Izby Dyscyplinarnej, ale i Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na dwie godziny przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym,czy TSUE w ogóle może takie rozstrzygnięcia podejmować. "Czy w następnym kroku zechce TSUE wyłączyć Sejm czy Trybunał Konstytucyjny?" - napisał Sebastian Kaleta.
Z kolei minister Michał Wójcik napisał: "Kilka tygodni temu p. Lapuerta, wiceprezes TSUE próbowała swoim postanowieniem wyrzucić na bruk kilka tysięcy osób w Turowie. Dziś ta sama osoba probuje zdewastować nasz porządek prawny i żąda natychmiastowego zawieszenia niektórych polskich przepisów. Gra idzie o suwerenność."
- TK zbada zgodność Traktatu o UE z polską konstytucją. Premier złożył wniosek
- Wniosek posłów PiS do TK ws. uprawnień TSUE. Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE
- TK w 2005 roku orzekł wyższość prawa polskiego nad unijnym. Przewodniczącym składu był dzisiejszy sędzia TSUE
Po 16.00 Trybunał Konstytucyjny ma rozstrzygnąć czy Polska powinna respektować decyzję TSUE. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego będzie odpowiedzią na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN o to, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa.
dn
REKLAMA