more_horiz
Wiadomości

Fałszywe świadectwa szczepień przeciw COVID-19 w Holandii. Dokumenty można kupić już za 200 euro

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:48
W Holandii rośnie liczba fałszerstw dokumentów poświadczających przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Fałszywy dokument kosztuje 200 euro. - Zaczyna to być problemem- stwierdził rzecznik centrali publicznych przychodni zdrowotnych GGD GHOR.
Międzynarodowy paszport zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia
Międzynarodowy paszport zdrowia Światowej Organizacji ZdrowiaFoto: Marco Ritzki/Shutterstock

Mechanizm oszustwa opisał dziennik "De Volkskrant". Fałszywy dokument potwierdzający zaszczepienie można nabyć w internecie. Następnie kupujący zgłasza się do jednej z przychodni GGD z informacją, że ich szczepienie nie zostało prawidłowo zarejestrowane w systemie i prosi o korektę.

paszport covidowy certyfikat free shutterstock 1200.jpg
Francuzi wprowadzili certyfikaty covidowe. Obowiązują m.in. w kinach, teatrach, muzeach

- Rzeczywiście otrzymujemy zgłoszenia w tej sprawie - powiedział oficer w biurze prasowym amsterdamskiej policji, zapytany o problem fałszowania dokumentów. Funkcjonariusz nie był w stanie oszacować skali problemu, jednak rzecznik GGD GHOR twierdzi, że ich liczba ciągle rośnie.

- W skali kraju zgłosiliśmy dotychczas kilkadziesiąt prób oszustwa, ale z pewnością to jedynie wierzchołek góry lodowej - uważa rzecznik.

Czytaj także:

Posiadacze zaświadczenia o zaszczepieniu przeciwko COVID-19 mają większą swobodę w podróżowaniu. Do niedawna uprawniał on także do wstępu do klubów nocnych i dyskotek. Te zostały jednak w Holandii zamknięte w połowie lipca ze względu na wzrost liczby infekcji koronawirusem.

bf

Zobacz także

Zobacz także