more_horiz
Wiadomości

Francja: parlament przyjął ustawę antycovidową. Kontrowersyjny akt nakłada na obywateli nowe obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 02:17
Zgromadzenie Narodowe, niższa izba francuskiego parlamentu, przyjęło ostatecznie w nocy z niedzieli na poniedziałek nową ustawę antycovidową, która zawiera rozszerzenie certyfikatu sanitarnego i obowiązkowe szczepienia dla pracowników służby zdrowia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Di Vincenzo

passport mid-epa09350331 1200.jpg
"Weszliśmy w czwartą falę". Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem we Francji

156 posłów było za ustawą, 60 przeciw, 14 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w niedzielę ustawa przeszła przez Senat, gdzie 195 głosów było za, 129 przeciw, a 17 senatorów wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy, który był mocno kontestowany przez część opinii publicznej, odzwierciedla zapowiedzi prezydenta Emmanuela Macrona z 12 lipca.

Zgodnie z ustawą obowiązek szczepień został rozszerzony na pracowników służby zdrowia, strażaków i specjalistów/opiekunów pracujących z osobami starszymi. Certyfikat sanitarny (przepustka zdrowotna, która jest potwierdzeniem pełnych szczepień lub ostatniego testu na koronawirusa) od początku sierpnia będzie także obowiązywał w kawiarniach i restauracjach.

Czytaj także:

Od 21 lipca Francuzi muszą okazywać certyfikat sanitarny w miejscach, w których zgromadzi się ponad 50 osób, tj. m.in. w kinach, teatrach, muzeach i halach sportowych.

Ustawa przewiduje również obowiązkową izolację chorych na COVID-19. Rząd wprowadził poprawki mające na celu uniknięcie utraty dochodów przez pracowników izolowanych z powodu zakażenia.

kp

Zobacz także

Zobacz także