more_horiz
Wiadomości

Grecja: pożar na przedmieściach Aten, "ogień wymknął się spod kontroli"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 21:48
Grecka straż pożarna i lokalne władze poinformowały we wtorek o pożarze lasu na północnych przedmieściach Aten. - Ogień wymknął się spod kontroli - powiedział w radiu burmistrz miasteczka Dionisos Jannis Kalafatelis.
Ogień na północnych przedmieściach Aten
Ogień na północnych przedmieściach AtenFoto: PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS
mid-epa09218357 (2).jpg
Grecja: pożar lasów grozi katastrofą ekologiczną, trwa szacowanie strat

Państwowa telewizja ERT podała, że dotknięte pożarem są miejscowości u podnóża góry Pentelejkon nieopodal stolicy. Straż pożarna poinformowała, że do walki z ogniem zmobilizowano 74 strażaków, pięć helikopterów i pięć samolotów gaśniczych. Służby podkreśliły, że akcję gaśniczą utrudnia wiatr.

- Pożar rozpościera się na przestrzeni wielu kilometrów - ostrzegała burmistrz miasteczka Pendeli, Dimitra Kehaja. Mieszkańcy okolic otrzymali telefonicznie ostrzeżenia z informacją "by być gotowym na postępowanie zgodnie z podawanymi przez służby instrukcjami".

Według lokalnych mediów niektórzy mieszkańcy podnóża góry Pentelejkon już opuścili swoje domostwa. AFP zauważa, że greckie lasy co roku dotykają susze, które potęgują ryzyko wystąpienia pożarów. W lipcu 2018 roku 102 osoby zginęły w pożarze lasów na przedmieściach Aten. 

nt

Zobacz także

Zobacz także