more_horiz
Wiadomości

Brazylia rezygnuje ze stosowania Sputnika V. Import 37 mln dawek wstrzymany

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 01:49
Północno-wschodnie stany Brazylii, które w drodze wyjątku mogły stosować rosyjską szczepionkę Sputnik V, ostatecznie zrezygnowały z zakupu tego preparatu - poinformował w czwartek gubernator stanu Piauí, Wellington Dias. 
Szczepionka Sputnik V
Szczepionka Sputnik VFoto: A.METELKIN / Shutterstock.com

W trakcie spotkania, jakie gubernator Dias odbył z przedstawicielami Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich, który zajmuje się sprzedażą za granicę szczepionki opracowanej przez Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamaleji w Moskwie, poinformowano, że Rosjanie zamierzają sprzedać 37 mln dawek Sputnika V, które miała nabyć Brazylia, odbiorcom w Meksyku, Argentynie i Boliwii.

Czytaj także:
szczepionka moderna1200.jpg
Szczepionka Moderny skutecznie chroni przez sześć miesięcy. "Potrzebna będzie dawka przypominająca"

Zgodnie z niedawną decyzją brazylijskiej Narodowej Agencji Nadzoru Zdrowotnego (Anvisa) Sputnik V nie może być stosowany na terytorium tego kraju, z wyjątkiem stanów położonych na północnym wschodzie.

Prowincje te mogą nabyć 2 mln doz rosyjskiej szczepionki i użyć ich w lokalnej kampanii szczepień, pod warunkiem jednak, że najpierw przeprowadzą testy szczepionki pod kątem replikacji adenowirusa i zagwarantują regularne testowanie osób zaszczepionych po przyjęciu preparatu.

W tej sytuacji władze północno-wschodnich stanów Brazylii zdecydowały się odstąpić od idei szczepienia ludności Sputnikiem V.

Odpowiedź Rosji

Przedstawiciele Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich przekazali w oświadczeniu opublikowanym w czwartek, że decyzja ta nie jest ostateczna.

"Przedstawiciele władz stanowych w regionach północno-wschodnich wciąż nie tracą nadziei, iż wymogi, jakie postawił brazylijski regulator, zostaną w pełni uwzględnione, dzięki czemu naród brazylijski uzyska dostęp do najbezpieczniejszej i najskuteczniejszej szczepionki przeciwko COVID-19 na świecie" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj także:

Czytaj także:
epa09389561-szcz12.jpg
"Wysoki poziom ochrony". Najnowsze badania dowodzą skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19

Sytuacja epidemiczna w Brazylii 

Brazylia jest jednym z najciężej dotkniętych pandemią krajów na świecie. W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 40 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1099 osób - podało brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Od początku pandemii w tym południowoamerykańskim kraju, mającym blisko 211 milionów mieszkańców, zarejestrowano ponad 20 milionów zakażeń.

Liczba ofiar śmiertelnych to blisko 561 tysięcy. Więcej zmarłych na COVID-19 odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych.

jbt

Zobacz także

Zobacz także