more_horiz
Wiadomości

Strzelanina w Plymouth. Sprawca masakry po utracie pozwolenia na broń dostał je... ponownie

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2021 18:52
Brytyjskie Niezależne Biuro ds. Postępowania Policji (IOPC) oświadczyło w sobotę, iż wszczęło dochodzenie mające wyjaśnić, dlaczego sprawca czwartkowej masakry w Plymouth otrzymał ponownie pozwolenie na posiadanie broni, po tym, jak mu je odebrano po oskarżeniu o napaść.
Jack Davison
Jack DavisonFoto: twitter.com/heraldscotland

Jak poinformowano, 22-letniemu Jake'owi Davisonowi w grudniu ubiegłego roku odebrano pozwolenie na posiadanie broni, a także samą broń, po tym jak trzy miesiące wcześniej został oskarżony o napaść. Jednak na początku lipca tego roku policja hrabstw Devon i Kornwalia ponownie wydała mu zezwolenie.

Czytaj także:
Plymouth FORUM 1200.jpg
Strzelanina w Plymouth. Nowe informacje ws. 22-letniego zamachowca

W czwartek po południu Davison zabił najpierw w mieszkaniu swoją matkę, a później wyszedł przed budynek, gdzie zabił trzyletnią dziewczynkę i jej 43-letniego ojca, a na tej samej ulicy postrzelił jeszcze 53-letnią kobietę i 33-letniego mężczyznę, którzy trafili do szpitala w stanie niezagrażającym życiu. Następnie udał się do pobliskiego parku, gdzie zabił 59-letniego mężczyznę i postrzelił 66-letnią kobietę, która wkrótce później zmarła w szpitalu. Chwilę potem popełnił samobójstwo.

Była to najtragiczniejsza pod względem liczby ofiar masowa strzelanina w Wielkiej Brytanii od 2010 r.

Czytaj także:

Nienawiść do kobiet 

Przed masakrą Davison zamieścił w internecie pełną nienawiści tyradę na temat samotnych matek i w szczególności na temat własnej matki, nazywając ją "podłą, dysfunkcyjną i chaotyczną".

Czytaj także:
nowa polka 1200.jpg
Wielka Brytania: nastolatek śmiertelnie dźgnięty nożem w polskim sklepie

Davison na prowadzonym przez siebie kanale na YouTube kilkakrotnie odnosił się do "inceli" - co jest skrótem od "involutory celibacy" (mimowolny celibat) - subkultury internetowej, skupiającej mężczyzn, którzy nie są w stanie znaleźć romantycznej lub seksualnej partnerki, mimo że tego pragną, w efekcie często wyrażają wrogość i skrajną niechęć do tych, którzy są aktywni seksualnie, zwłaszcza w stosunku do kobiet. Chociaż Davison nie nazywał siebie wprost "incelem", mówił m.in. o "ludziach podobnych do mnie, którzy nie mieli niczego, tylko siebie".

jbt

Zobacz także

Zobacz także