more_horiz
Wiadomości

Afganistan, Nord Stream 2, sprawa Nawalnego. Merkel rozmawiała z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 18:30
Przywódcy Niemiec i Rosji spotkali się w Moskwie. Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel rozmawiali między innymi o sytuacji na Ukrainie, Białorusi i w Afganistanie, a także w Syrii i innych krajach Bliskiego Wschodu. Podczas spotkania kanclerz Niemiec wezwała do uwolnienia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.
Angela Merkel i Władimit Putin
Angela Merkel i Władimit PutinFoto: PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

W ocenie Angeli Merkel władze Rosji powinny wszcząć śledztwo, które wyjaśni okoliczności zamachu na opozycyjnego polityka. - Zażądałam uwolnienia Aleksieja Nawalnego i podkreśliłam, w trakcie rozmów, że nadal będziemy obserwować tę sprawę - powiedziała niemiecka kanclerz na wspólnej z Władimirem Putinem konferencji prasowej. W odpowiedzi prezydent Rosji oświadczył, że Aleksiej Nawalny został skazany za przestępstwo kryminalne, a nie za działalność polityczną.

shutterstock reichstag free niemcy free 1200 (1).jpg
Niemcy będą mieć kanclerza z SPD? Prof. Madajczyk: pozycja chadecji cały czas się obniża

Angela Merkel krytycznie oceniła przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów. Jednocześnie podkreśliła, że Niemcy i inne kraje Unii Europejskiej będą zwracały w kontaktach z Kabulem szczególną uwagę na poszanowanie praw człowieka i wolności obywatelskich. Angela Merkel podkreśliła, że liczy na pomoc Rosji w tych kwestiach, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo uchodźców.

Posłuchaj
00:52 11252963_1.mp3 Niemcy: Kanclerz A. Merkel z wizytą w Moskwie (IAR)

Kanclerz Niemiec odniosła się również do sytuacji na Białorusi, gdzie reżim Aleksandra Łukaszenki prześladuje opozycję i dziennikarzy. Władimir Putin odpowiedział, że Białorusini sami powinni rozwiązywać swoje problemy, w zgodzie z konstytucją.

15 kilometrów do końca Nord Stream 2

W trakcie rozmów na Kremlu, przywódcy Rosji i Niemiec poruszyli kwestię budowy gazociągu Nord Stream 2. Angela Merkel oświadczyła, że nie jest to tylko inwestycja dwustronna, ale o charakterze europejskim, bo uczestniczą w tym przedsięwzięciu firmy z kilku krajów.

Czytaj także:

Podkreśliła także, że projekt nie może naruszać interesów Ukrainy. Władimir Putin zobowiązał się do przestrzegania zapisów kontraktu gazowego z Kijowem i poinformował, że do zakończenia budowy Nord Stream 2 pozostało jeszcze położenie na dnie Bałtyku 15 kilometrów rur.

Gazociąg jest krytykowany przez polskich ekspertów i władze naszego kraju, jako inwestycja szkodząca bezpieczeństwu energetycznemu Unii Europejskiej.

ng, mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także