more_horiz
Wiadomości

Japonia bada powiązanie zgonów mężczyzn z przyjęciem przez nich szczepionki. Preparaty mogły być zanieczyszczone

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 14:33
"Nie ma obecnie dość danych, by ustalić, czy istnieje związek między śmiercią trzech mężczyzn a przyjęciem przez nich szczepionki na COVID-19 firmy Moderna z partii wycofanej w związku z podejrzeniem zanieczyszczenia" - ocenili eksperci resortu zdrowia Japonii.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Adderly

"Oczekuje się, że panel ekspertów ministerstwa zdrowia będzie w dalszym ciągu badał sprawę" - podała japońska agencja prasowa Kyodo.

szczepionka moderna free igła na tle logo free shutt 1200  .jpg
Japonia wycofuje ponad półtora miliona dawek szczepionki Moderny. W 39 fiolkach odkryto zanieczyszczenia

Moderna i japoński dystrybutor jej szczepionek Takeda Pharmaceutical wstrzymały w sierpniu stosowanie trzech partii produktu, zawierających łącznie ok. 1,63 mln dawek, ponieważ w niektórych fiolkach wykryto zanieczyszczenie drobinami stali nierdzewnej. Przed wycofaniem podano już prawdopodobnie 500 tys. z tych dawek.

"Po przyjęciu zastrzyków z wycofanych partii zmarło w sierpniu trzech mężczyzn w wieku 30, 38 i 49 lat. Dla każdego z nich była to druga dawka szczepionki. Podane im dawki nie pochodziły z partii, w której wykryto zanieczyszczenie, ale podlegały wycofaniu, ponieważ wytworzono je w tym samym czasie w samej linii produkcyjnej w Hiszpanii" - pisze Kyodo.

30-latek i 38-latek nie mieli schorzeń współistniejących i obaj zmarli trzy dni po przyjęciu szczepionki. 49-latek, który zmarł dzień po szczepieniu, miał uczulenie na grykę, ale nie miał historii poważnych chorób.

Czytaj także:

Ogłaszając decyzję o wycofaniu szczepionek, firma Takeda oświadczyła, że "stal nierdzewna jest rutynowo używana w zastawkach serca, protezach stawów i metalowych szwach". "Nie oczekuje się, by podanie dawki preparatu zawierającego te cząsteczki miało zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych" - ocenił japoński dystrybutor szczepionek Moderny.

ng

Zobacz także

Zobacz także