more_horiz
Wiadomości

Broń jądrowa na zaanektowanym Krymie? Rosja tworzy tam nowy potencjał militarny

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 10:50
Ukraina wyraziła na forum ONZ zaniepokojenie rosnącym potencjałem jądrowym Rosji na zaanektowanym Krymie - pisze w środę agencja Ukrifnorm.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/aapsky

- Jesteśmy zaniepokojeni ryzykiem możliwego rozlokowania na półwyspie urządzeń do wzbogacenia uranu, produkcji materiałów podwójnego przeznaczenia i zastosowania technologii związanych z bronią jądrową - powiedział zastępca stałego przedstawiciela Ukrainy przy ONZ Jurij Witrenko podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Całkowitej Likwidacji Broni Jądrowej.

Czytaj także:
pap_20170920_2YS (1).jpg
Zapad 2021. Ekspert OSW Andrzej Wilk: armia Rosji ćwiczy przygotowanie do wojny i zadania sił okupacyjnych

Zaznaczył, że ONZ w szeregu rezolucji wyraziła zaniepokojenie militaryzacją półwyspu, w tym rozlokowaniem tam środków dostarczania broni jądrowej - pisze Ukrinform.

Działania Rosji to bezpośrednie zagrożenie dla międzynarodowego układu o nierozpowszechnianiu broni nuklearnej - ocenił Witrenko.

Suwerenność i integralność terytorialna Ukrainy

Przypomniał też o memorandum budapeszteńskim z 1994 r., na mocy którego USA, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, gdy ta zrezygnowała z posiadania odziedziczonej po ZSRR broni jądrowej. W 2014 roku memorandum złamała Rosja, która zaanektowała należący do Ukrainy Krym.

Czytaj także:

Ukrinform zauważa, że w sierpniu szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba mówił, iż zamiary Rosji rozmieszczenia na Krymie broni jądrowej stanowią globalne zagrożenie. Zapowiedział, że Kijów będzie wykorzystywać wszystkie możliwości, by powstrzymywać działania Kremla w tym kierunku.

pg

Zobacz także

Zobacz także