more_horiz
Wiadomości

Blisko 60 chińskich myśliwców i bombowców w strefie powietrznej Tajwanu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 16:50
Władze Tajwany informują, że w piątek i sobotę 58 chińskich samolotów naruszyło strefę obrony powietrznej wyspy. To największa do tej pory liczba maszyn, uczestniczących w takim incydencie.
Tajpej
Tajpej Foto: shutterstock.com/Robert CHG

Według tajwańskiego ministerstwa obrony, w piątek strefę obrony powietrznej naruszyło 38 samolotów, nadlatujących w dwóch falach. Były wśród nich bombowce zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Według ekspertów piątkowe wtargnięcie było związane z obchodzoną w Chinach 72. rocznicą powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

chinski samolot 1200 shutter
Dziesiątki chińskich samolotów naruszyło strefę obrony powietrznej Tajwanu. "To rekord wtargnięć"

W sobotę strefę tę naruszyło 20 kolejnych samolotów. Wśród nich znalazło się 18 myśliwców sił powietrznych chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, w tym 14 myśliwców Shenyang J-16 i cztery SU-30, oraz dwa samoloty Shaanxi Y-8 do zwalczania okrętów podwodnych. 

Podczas większości podobnych incydentów chińskie samoloty wlatują do południowo-zachodniej części strefy, w bliskiej odległości od archipelagu Dongsha (Pratas), kontrolowanego przez Tajwan.

Czytaj również:

Premier Tajwanu Su Tseng-chang zarzucił Chinom, że naruszają pokój w regionie. Jak podkreśliło w oświadczeniu ministerstwo obrony, w odpowiedzi na oba naruszenia strona tajwańska wysłała własne bojowe samoloty powietrzne do monitorowania sytuacji. Włączone zostały również systemy obrony przeciwrakietowej i wysłano ostrzeżenia radiowe. 

Rząd w Pekinie nie skomentował incydentu. Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję.

ng

Zobacz także

Zobacz także