more_horiz
Wiadomości

"Rosja chce rozniecić konflikt zbrojny w Donbasie". MSZ Ukrainy o naciskach na misję OBWE

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 17:45
- Nacisk na obserwatorów Specjalnej Misji Monitorującej OBWE w Doniecku to element rosyjskich starań, by zerwać porozumienia mińskie i rozniecić konflikt zbrojny - oświadczył rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.
Samochody misji OBWE na Ukrainie
Samochody misji OBWE na UkrainieFoto: OSCE/Evgeniy Maloletka

MSZ Ukrainy wzywa władze Rosji do "realizacji swoich zobowiązań". Zaapelowano o "zakończenie prowokacji przeciwko międzynarodowym obserwatorom misji OBWE, odblokowanie ich przemieszczania się, zapewnienie im swobodnego dostępu na tymczasowo okupowanych terytoriach obwodu donieckiego i ługańskiego i zagwarantowanie bezpieczeństwa". Rzecznik resortu zapewnił w komentarzu dla agencji Interfax-Ukraina, że Kijów współpracuje z międzynarodowymi partnerami nad przywróceniem działania SMM OBWE.

Czytaj także:
obwe misja ukraina free 1200
Ukraina: prorosyjscy bojówkarze blokują prace misji OBWE w Donbasie

W niedzielę szef misji Halit Cevik poinformował agencję Reutera, że OBWE zawiesiła działania SMM w Donbasie w związku z trwającymi protestami przed hotelem, w którym przebywają członkowie misji w kontrolowanym przez separatystów Doniecku. Tego samego dnia OBWE przekazała, że jej obserwatorzy zostali zablokowani w hotelu w Gorłówce na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej przez członków formacji zbrojnych. Bramę przed hotelem, w którym przebywają członkowie misji, zamknięto na łańcuch i kłódkę.

Rzecznik MSZ w Kijowie podkreślił, że takie działania są niedopuszczalne. - Blokowanie i nacisk na obserwatorów Specjalnej Misji Monitorującej OBWE w Doniecku to element kontynuowanych przez Rosję starań, by zerwać porozumienia mińskie i rozniecić konflikt zbrojny - powiedział Nikołenko.

Czytaj także:

Brak mandatu 

Czytaj także:
shutterstock_489509500 donbas ukraina 1200.jpg
Separatyści z Donbasu protestują przeciw OBWE. Misja zawiesiła działania

Ołeh Nikołenko przypomniał, że niedawno Rosja nie przedłużyła mandatu obserwatorom OBWE na granicy rosyjsko-ukraińskiej w punktach Gukowo i Donieck, "by uniemożliwić monitoring i ukryć przed międzynarodową społecznością nielegalne dostawy broni, amunicji i najemników z Rosji na terytorium Ukrainy".

- Decyzja Stałej Rady OBWE przewiduje zagwarantowanie bezpiecznego i trwałego dostępu SMM OBWE do całego terytorium Ukrainy w celu monitorowania sytuacji w strefie rosyjsko-ukraińskiego konfliktu zbrojnego - dodał Nikołenko.

Z kolei ukraińska delegacja do trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie oświadczyła, że działania separatystów mają oznaki "terroryzmu międzynarodowego" i stwierdziła, że "rosyjskie zbrojne formacje przeszły do brania zakładników".

jbt

Zobacz także

Zobacz także