more_horiz
Wiadomości

Wieczna pamięć o bohaterach. Polscy dyplomaci oddali hołd poległym żołnierzom

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 07:45
Przedstawiciele ambasady Polski w Belgii oddają hołd naszym żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej. Od kilku dni polscy dyplomaci odwiedzają groby i składają wiązanki kwiatów.
Polski Cmentarz Wojskowy w Lommel
Polski Cmentarz Wojskowy w LommelFoto: Piotr Nowak/PAP

Wicekonsul Kacper Szyndlarewicz powiedział Polskiemu Radiu, że w tym roku dyplomaci prowadzą akcję wspólnie z polskim przedstawicielstwem wojskowym przy NATO.

- Ambasada RP w Brukseli jest bardzo czynnie zaangażowana w podtrzymanie pamięci i oddanie hołdu polskim bohaterom spoczywającym na obczyźnie. Jak co roku organizujemy akcję rozwiezienia ponad 400 wiązanek na grobach polskich bohaterów - dodał wicekonsul.

cmentarz Puławy Forum 1200.jpg
Akcja "Zapal Pamięć". Uczniowie i społecznicy dbają o zapomniane groby
Posłuchaj
00:17 11375260_1.mp3 Wicekonsul Kacper Szyndlarewicz o akcji "Zapal znicz na polskiej mogile" (IAR) 

W Belgii są 22 polskie cmentarze wojenne. Największy i najsłynniejszy jest w Lommel, przy granicy z Niemcami. Spoczywa tam 257 żołnierzy, głównie generała Stanisława Maczka, którego I Dywizja Pancerna wyzwalała spod okupacji niemieckiej miasta w Belgi i w Holandii.

Posłuchaj
00:55 11375445_1.mp3 Polscy dyplomaci oddali hołd poległym żołnierzom - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

"Zapal znicz na polskiej mogile"

Wicekonsul poinformował też, że polska ambasada objęła honorowym patronatem akcję "Zapal znicz na polskiej mogile", która jest prowadzona przez polską szkołę im. generała Maczka w Antwerpii. Polega ona na przesyłaniu do tej szkoły zdjęć, na których pokazane jest, jak Polonia dba o polskie groby za granicą. Akcja kierowana jest do wszystkich szkół, organizacji, instytucji polonijnych poza granicami Polski.

Posłuchaj
00:21 11375260_2.mp3 Wicekonsul Kacper Szyndlarewicz: akcja kierowana jest do wszystkich zagranicznych szkół i organizacji (IAR) 

ng

Zobacz także

Zobacz także