"Możemy odczuwać niedobór strzykawek wykorzystywanych do szczepień". WHO alarmuje

2021-11-09, 15:29

"Możemy odczuwać niedobór strzykawek wykorzystywanych do szczepień". WHO alarmuje
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: 89stocker/Shutterstock

W 2022 roku na całym świecie może brakować od jednego do dwóch miliardów strzykawek do wykonywania szczepień - ostrzega we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Może to spowolnić nie tylko kampanię szczepień przeciwko COVID-19, ale i podawanie innych szczepionek.

- Na całym świecie możemy odczuwać niedobór strzykawek wykorzystywanych do szczepień, co może doprowadzić do poważnych problemów takich jak osłabienie tempa szczepień czy obniżenie standardów bezpieczeństwa - powiedziała ekspertka WHO Lisa Hedman.

Powiązany Artykuł

shutterstock szczepionka szczepionki koronawirus covid-19 1200.jpg
"Potencjał czwartej fali jest bardzo duży". Prof. Krzysztof Pyrć o sytuacji pandemicznej w Polsce

- Efektem braku strzykawek mogą być opóźnienia w rutynowych szczepieniach, szczególnie tych przeprowadzanych u dzieci i personelu medycznego - rozwinęła Hedman. Dodała, że niedobór tych instrumentów medycznych może również zachęcać, szczególnie w biedniejszych krajach, do ich wielokrotnego wykorzystywania, co narażałoby pacjentów na niebezpieczeństwo.

Do tej pory na całym świecie podano ok. 6,8 mld zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19, to prawie dwa razy więcej niż liczba wykonywanych rokrocznie standardowych szczepień. - Rocznie produkuje się ok. 6 mld strzykawek do szczepień, jeżeli to się nie zmieni, w 2022 r. zabraknie od jednego do dwóch mld tych instrumentów - ostrzega ekspertka WHO.

Czytaj również:

Hedman zaapelowała również do krajowych władz medycznych o zaplanowanie swoich potrzeb i wcześniejszą organizację strzykawek, co pozwoli uniknąć panicznych zakupów na zapas, obserwowanych we wcześniejszych fazach pandemii np. w wypadku sprzętu ochronnego.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej