more_horiz
Wiadomości

"Mazurek Dąbrowskiego" zabrzmiał na Litwie. Wileńskie obchody polskiego Święta Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 14:31
- Wspólne odśpiewanie hymnów Polski i Litwy na Cmentarzu na Rossie przy mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, w którym obok matki Marszałka spoczywa jego serce, rozpoczęły się w czwartek w południe wileńskie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Uroczystości na Rossie z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski
Uroczystości na Rossie z okazji Narodowego Święta Niepodległości PolskiFoto: Forum/Valdemar Doveiko

- Śpiewając dziś polski hymn, łączyliśmy się w myślach z naszymi rodakami w Polsce i w wielu innych krajach świata na kilku kontynentach, wspólnie biorąc udział w akcji "Niepodległa do Hymnu" - powiedziała ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska, zwracając się licznie zebranych.

Charles Michel free tt 663.jpg
"Wszystkiego najlepszego". Szef Rady Europejskiej złożył Polsce życzenia w 103. rocznicę odzyskania niepodległości

Na Rossę przybyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej, funkcjonariusze polskiej straży granicznej i polscy policjanci, którzy obecnie wspomagają ochronę granicy litewsko-białoruskiej, przedstawiciele polskich organizacji społecznych, polscy kombatanci, harcerze, młodzież szkolna oraz turyści z Polski.

Ambasador Doroszewska wskazała, że tradycyjnie "podczas obchodów świąt narodowych na Rossie śpiewamy także państwowy hymn Litwy".

Więzy przyjaźni i współpracy

- Obydwa nasze kraje, Polska i Litwa, związane są mocnymi więzami przyjaźni i współpracy - podkreśliła ambasador, przypominając, że "w ostatnich dniach Polska i Litwa przeżywają trudne momenty – bezprecedensowy atak hybrydowy na nasze granice".

- Polska i Litwa udzielają sobie nawzajem wsparcia, razem też komunikujemy się z naszymi najważniejszymi partnerami - władzami Unii Europejskiej i NATO. Jestem pewna, że razem przetrwamy te trudne chwile - oświadczyła Doroszewska.

Życzenia z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski w czwartek przekazali prezydent Litwy Gitanas Nauseda oraz premier i przewodnicząca Sejmu, Ingrida Szymonyte i Viktoria Czmilyte-Nielsen.

Prezydent Nauseda wskazał, że "wysoko ceni wzajemne zrozumienie, wspólną historię i opartą na wartościach współpracę między naszymi krajami".

"Wspólna przeszłość łączy narody litewski i polski"

"Cieszę się, że w tym roku mieliśmy okazję wspólnie upamiętnić szczególne daty w naszych stosunkach dwustronnych: uczcić 230. rocznicę Konstytucji 3 maja w Warszawie, spotkać się w Wilnie w 230. rocznicę przyjęcia Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów, a także upamiętnić 500-lecie Dzwonu Zygmunta Starego w Krakowie. Wspólna przeszłość łączy narody litewski i polski oraz inspiruje do nowych pomysłów i działań" – czytamy w liście prezydenta Litwy, skierowanym do prezydenta Polski Andrzeja Dudy.

Uroczystości z okazji obchodzonego w kraju Narodowego Święta Niepodległości w czwartek odbywają się też w wielu miejscowościach Wileńszczyzny, którą licznie zamieszkują Polacy.

Uhonorowanie litewskich Polaków

W czwartek późnym popołudniem w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbędzie się okolicznościowy koncert oraz uroczystość uhonorowania grupy litewskich Polaków odznaczeniami państwa polskiego, a także prezentacja projektu, dotyczącego upamiętniania miejsc polskiej pamięci narodowej na Litwie, który realizuje polska placówka dyplomatyczna.

es

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także