more_horiz
Wiadomości

Były ambasador USA w Polsce: Waszyngton jest gotów, by współpracować z Warszawą ws. Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 19:30
- Aleksander Łukaszenka próbuje eskalować sytuację, by wywrzeć presję na Polskę i na Litwę, na państwa, które popierają ruchy demokratyczne na Białorusi. A Stany Zjednoczone w tej kwestii mają takie same poglądy, jak Warszawa – podkreślił były ambasador USA  Daniel Fried w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. - Jesteśmy gotowi, by współpracować z Polską – zaznaczył także. - Dialog strategiczny między USA i Polską jest bardzo ważny. Mamy wiele spraw wspólnych - zaznaczył.
Daniel Fried
Daniel FriedFoto: FORUM/Zuma Press

granica terytorialsi 1200
"Rosja współodpowiada za kryzys na granicy". Sannikau: potrzebne są sankcje wobec Kremla, nie tylko wobec Mińska

- Doceniamy poparcie Polski dla demokracji na Białorusi i opozycji białoruskiej. Administracja prezydenta USA Joe Bidena docenia i popiera rządu polskiego w tej sprawie – zaznaczył były ambasador USA w Polsce, Daniel Fried w rozmowie z portalem Polskiego Radia.

- To kwestia solidarności. Gdy Aleksander Łukaszenka przeprowadza prowokację na granicy Polski, trzeba pamiętać, że jest to także granica Unii Europejskiej i NATO. Polska nie jest sama w tej sytuacji – podkreślił dyplomata.

"Jesteśmy gotowi, by współpracować z Polską"

B. ambasador USA w Polsce powiedział, że zespół administracji prezydenta USA Joe Bidena, zajmujący się Europą Środkową, składa się na szczęście z właściwych osób, zdolnych podołać obecnym wyzwaniom. - Asystent sekretarza stanu ds. europejskich i euroazjatyckich Karen Donfried i jej zastępczyni Robin L. Dunnigan to osoby bardzo aktywne, kompetentne jeśli chodzi o politykę tego regionu. Robin L. Dunnigan zna się bardzo dobrze na problemach energetyki. Znam ją osobiście, jesteśmy kolegami, jesteśmy gotowi, by współpracować z Polską – podkreślił.

- Łukaszenka buduje atmosferę kryzysu, by kraje europejskie zmiękczyły swoją pozycję. Nie widzę jednak powodu, by wycofać się z naszego stanowiska – zaznaczył.

Daniel Fried przypomniał, że ambasador amerykańska na Białorusi przebywa obecnie na Litwie, jako "ambasador na uchodźstwie". - Znam Julie Fisher od wielu lat. Jest świadoma tego, że Polska i Litwa są sojusznikami w ramach NATO, nie tylko w słowach, ale i w czynach w kwestiach dotyczących Białorusi – zaznaczył.

"Putin uważa, że Białoruś i Ukraina wrócą do Rosji"

Kryzys na granicy eskaluje, a niezatrzymany może przynieść trudne do przewidzenia rezultaty. Wielu ekspertów przypomina w związku z tym, że Rosja od wielu lat wspomaga Łukaszenkę, i współpodpowiada za ten kryzys. Tymczasem Kreml ucieka od odpowiedzialności.

Pytany o tę kwestię ambasador Daniel Fried, powiedział, że Putin popiera Łukaszenkę. - Nie bardzo go lubi. Jednak Putin jest przeciwnikiem ruchów demokratycznych na terytorium byłych państw sowieckich – a on tak właśnie postrzega Białoruś i Ukrainę – zaznaczył.

- Putin patrzy na Ukrainę  i Białoruś jak na terytoria rosyjskie, które wcześniej czy później mają wrócić do Moskwy. Obawiam się, że Putin jest o tym przekonany – zaznaczył Daniel Fried.

"Dialog strategiczny między USA i Polską jest bardzo ważny, potrzebne są konsultacje USA z Polską i Litwą"

- Stany Zjednoczone, mam nadzieję, prowadzą konsultacje z Polską. Polska i Litwa powinny mieć wpływ na nasze decyzje wobec sankcji i innych środków – mówił Daniel Fried, podkreślając, że przygotowywane są nowe sankcje.

- Stosunki polsko-amerykańskie są bardzo ważne, szczególnie w kwestiach dotyczących wschodu – Ukrainy, Białorusi, energetyki – mówił także.

- Dialog strategiczny między USA i Polską jest bardzo ważny. Mamy wiele spraw wspólnych – wspólne stanowisko wobec wschodu Europy. Te wszystkie kwestie nie są proste. Jesteśmy jednak w lepszej sytuacji niż pokolenie temu. Musimy pamiętać, w jakim punkcie byliśmy pokolenie temu, i zdawać sobie sprawę, gdzie jesteśmy teraz. Trzeba pamiętać, że Polska obecnie, będąc w NATO, UE, ma wszystko to, do czego dążą Ukraińcy – zaznaczył.

- Problemy są poważne, jednak jeśli przywołać sytuację sprzed 30 lat, jesteśmy w o wiele lepszej sytuacji.– podkreślił.

Ambasador Daniel Fried mówił, że inne kraje na Zachodzie tez powinny sobie zdawać sprawę z zagrożenia ze strony Rosji. - Wiele zależy od następnego rządu w Berlinie. Partia Zielonych jest nastawiona bardzo realistycznie wobec Rosji. Byli przeciwko Nord Streamowi 2, mając oczywiście rację. Amerykanie muszą jednak pamiętać, że partnerem USA są nie tylko Niemcy, ale także Unia Europejska jako całość – zaznaczył.

***

Z byłym ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Danielem Friedem rozmawiała Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także