more_horiz
Wiadomości

Szósta rocznica zamachów terrorystycznych w Paryżu. Francuskie władze oddadzą hołd ofiarom

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 03:30
W Paryżu odbędą się obchody szóstej rocznicy zamachów przeprowadzonych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego. Francuskie władze oddadzą hołd ofiarom w miejscach, w których zamachowcy dokonali zbrodni. W obchodach weźmie udział francuski premier Jean Castex, mer Paryża Anne Hidalgo oraz członkowie rządu i rodziny ofiar.
Ewakuowani. Paryż,13 listopada 2015 r.
Ewakuowani. Paryż,13 listopada 2015 r.Foto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Ceremonia rozpocznie się pod stadionem narodowym w podparyskiej miejscowości Saint-Denis. 13 listopada 2015 roku zamachowcy rozpoczęli tam ataki, detonując ładunki wybuchowe.

Czytaj także:
zamach paryż 1200.jpg
Skąd biorą się francuscy dżihadyści?

Następnie uczestnicy obchodów udadzą się do X i XI dzielnicy Paryża, gdzie sześć lat temu terroryści ostrzelali klientów kawiarni i restauracji. Obchody zakończą się przy sali koncertowej Bataclan, w której dżihadyści wzięli zakładników i zabili najwięcej osób.

Posłuchaj
00:50 11396891_1.mp3 Francja: obchody szóstej rocznicy zamachów terrorystycznych w Paryżu. Materiał Stefana Foltzera (IAR)

Czytaj także:

Zamachy sprzed sześciu lat były najbardziej krwawymi atakami we Francji od czasu drugiej wojny światowej. Zginęło w nich 130 osób.

8 września ruszył proces oskarżonych o współudział w zamachach. Werdykt poznamy w maju 2022 roku.

jbt

Zobacz także

Zobacz także