more_horiz
Wiadomości

"Poprzemy Polskę, jeśli zajdzie potrzeba". Przywódcy państw bałtyckich o uruchomieniu art. 4 NATO

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 16:47
Kraje bałtyckie są gotowe poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówił o tym dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentami Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem. W poniedziałek w Wilnie odbył się szczyt prezydentów trzech krajów bałtyckich.
Konferencja prasowa prezydentów państw bałtyckich: Estonii Alara Karisa, Litwy Gitanasa Nausedy i Łotwy Egilsa Levitsa
Konferencja prasowa prezydentów państw bałtyckich: Estonii Alara Karisa, Litwy Gitanasa Nausedy i Łotwy Egilsa LevitsaFoto: PAP/EPA/ROBERTAS DACKUS/LITHUANIAN PRESIDENTIAL OFFICE HANDOUT
mid-epa09583231 (1).jpg
Emigranci okupują przejście w Kuźnicy. "Coraz większa grupa" [RELACJA]

Gitanas Nauseda podczas konferencji prasowej powiedział, że jeśli sytuacja związana z nielegalną migracją będzie nadal się komplikowała, to jak najszybciej należy uruchomić konsultacje w sprawie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. - Jesteśmy gotowi poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4., o ile zajdzie taka potrzeba - powiedział litewski prezydent.

Posłuchaj
00:50 Litwa SPEC Zalewski IAR.mp3 Państwa bałtyckie gotowe poprzeć Polskę ws. uruchomienia art 4. NATO. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR)

Oświadczył, że jedność sojuszników w obliczu agresji hybrydowej z Mińska jest dzisiaj ważniejsza niż kiedykolwiek. Dodał, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała wiadomość o bardziej zdecydowanych działaniach Wspólnoty w walce z kryzysem migracyjnym, w tym rozszerzeniu sankcji wobec białoruskiego reżimu.

Czytaj również:

Integracja Białorusi i Rosji budzi obawy

Shutterstock_1200_granica
Ukraina potwierdza: jest wzrost wojskowego zagrożenia ze strony Rosji

Prezydent Litwy wyraził też niepokój z powodu pełnej, wojskowej integracji Białorusi z systemem rosyjskim. Jego zdaniem tworzy to nowe wyzwania dla Sojuszu Północnoatlantyckiego. - NATO powinno wprowadzić korektę swoich planów, strategii i taktyki w regionach graniczących z Białorusią - powiedział Gitanas Nauseda.

Przywódcy krajów bałtyckich rozmawiali też z prezydentem Andrzejem Dudą i wyrazili solidarność z Polską.

jmo

Zobacz także

Zobacz także