more_horiz
Wiadomości

Austria walczy z kolejną falą COVID-19. Pełny lockdown i obowiązek szczepień

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:36
Od poniedziałku w Austrii zacznie obowiązywać pełny lockdown. Rząd zdecydował także - jako pierwszy w Europie - wprowadzić w kraju obowiązek szczepień na COVID-19. - To bolesne, że musimy sięgać aż po takie środki  - mówił szef austriackiego rządu Alexander Schallenberg.
Już wkrótce ulice Salzburga mogą wyglądać podobnie jak w marcu 2020 roku, gdy obowiązywałpierwszy lockdown wywołany COVID-19
Już wkrótce ulice Salzburga mogą wyglądać podobnie jak w marcu 2020 roku, gdy obowiązywał pierwszy lockdown wywołany COVID-19Foto: Universal Images Group/ FORUM

Mimo, że od początku tygodnia w Austrii obowiązuje lockdown dla osób niezaszczepionych, liczba zakażeń rośnie. W czwartek odnotowano ponad 15 tysięcy nowych przypadków.

Dlatego austriacki rząd zdecydował się na wprowadzenie pełnego lockdownu - także dla osób zaszczepionych. 

Austria jest pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się na takie rozwiązanie tej jesieni.

"Smutne, że musimy sięgać po takie środki"

Jako pierwszy w Europie austriacki rząd wprowadza także obowiązek szczepień przeciwko COVID-19. Zacznie on obowiązywać od lutego przyszłego roku. Za odmówienie przyjęcia szczepionki obywatelom będą grozić grzywny. Z obowiązku będą zwolnione między innymi osoby, które mają przeciwwskazania medyczne do szczepień.

- Nie udało nam się odpowiednio skutecznie przekonać ludzi, by się zaszczepili. To bolesne, że musimy sięgać aż po takie środki - powiedział na konferencji prasowej kanclerz Austrii Alexander Schallenberg.

Obecnie wskaźnik szczepień w Austrii wynosi około 66 procent. To jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej - podaje Reuters. Wskaźnik zachorowalności COVID-19 jest w Austrii zaś jednym z największych na kontynencie, ze średnią siedmiodniową wynoszącą 991 na 100 000 mieszkańców. 

Europa epicentrum pandemii

Od siedmiu tygodni Europa jest epicentrum koronawirusa. Spośród trzech milionów zakażeń na świecie, jakie zanotowano w ubiegłym tygodniu, dwa miliony to przypadki z Europy. W wielu krajach na kontynencie liczby nowych zakażeń są najwyższe od początku pandemii.

Europa jest też jedynym kontynentem, gdzie na COVID-19 umiera obecnie coraz więcej osób. Według danych przekazanych przez Światową Organizację Zdrowia, w ubiegłym tygodniu liczba osób, które zmarły wskutek zakażenia koronawirusem wzrosła o 5 procent.

Zobacz także: Radosław Fogiel gościem poranka Polskiego Radia 24:

Czytaj także: 

IAR, PAP, Reuters/ mbl

Zobacz także

Zobacz także