more_horiz
Wiadomości

"Pozostał miesiąc, by uniknąć najgorszego". Włoska prasa o czwartej fali pandemii

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 06:37
Jak napisał dziennik "La Stampa", we Włoszech pozostał miesiąc, by uniknąć najgorszego podczas tej fali pandemii i uratować oddziały intensywnej terapii. Podkreślono, że nie ma już wątpliwości, że mimo iż sytuacja jest względnie dobra, może ona stać się poważna.
Zaniepokojenie we Włoszech budzi m.in. to, że nadal niezaszczepionych jest 7 mln osób, czyli około 13 proc. ludności
Zaniepokojenie we Włoszech budzi m.in. to, że nadal niezaszczepionych jest 7 mln osób, czyli około 13 proc. ludnościFoto: PAP/EPA/Giuseppe Lami

W szpitalach w regionach Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Lacjum i Ligurii rośnie liczba pacjentów. Najtrudniejsza sytuacja jest we Friuli-Wenecji Julijskiej, gdzie zajętych jest 15 proc. łóżek na oddziałach covidowych. Jak dodała gazeta 75 proc. hospitalizowanych to osoby niezaszczepione.

W artykule przytoczono opinię, że włoska służba zdrowia wytrzyma do świąt obecne - na razie niewielkie w większości regionów - tempo wzrostu liczby pacjentów w szpitalach. Pozostają zatem cztery tygodnie na to, by zahamować obecną tendencję, a przede wszystkim nie doprowadzić do pogorszenia sytuacji.

Prognozy rozwoju fali epidemii

Jak się zauważa, zaniepokojenie budzą dwa czynniki: to, że nadal niezaszczepionych jest 7 mln osób, czyli około 13 proc. ludności, a także spadek odporności po upływie sześciu miesięcy od przyjęcia preparatu. To zaś oznacza, że liczba zakażeń nieuchronnie wzrośnie.

- Jesteśmy już na krawędzi. Przy obecnym rytmie w Boże Narodzenie dojdziemy w kraju do 25-30 tys. przypadków infekcji dziennie i do przekroczenia pułapu 10 proc. zajętych łóżek na intensywnej terapii - stwierdził wirusolog Francesco Menichetti z Pizy.

Według przedstawionej przez niego prognozy zarazi się około 5-10 proc. osób niezaszczepionych, a zatem liczba osób zainfekowanych koronawirusem na przełomie roku może wynieść od 350 tys. do 700 tys. 2,5 proc. z nich, czyli około 10 tys. trafi do szpitala.

Dlatego, jak zaznaczył Menichetti, w niektórych regionach zwiększana jest ponownie, jak na początku pandemii, liczba miejsc na oddziałach dla chorych na COVID-19. W Lombardii będzie o 25 proc. łóżek więcej niż dotychczas.

10 tys. nowych zakażeń dziennie

Obecnie we Włoszech notuje się około 10 tys. zakażeń i kilkadziesiąt zgonów dziennie.

Na zwyczajnych oddziałach covidowych w szpitalach przebywa około 4300 osób, a na intensywnej terapii - 520.

Czytaj także:

Zobacz także: "Salon polityczny Trójki" Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej

st

Zobacz także

Zobacz także