WHO zaniepokojona rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie. Fatalna prognoza zgonów

- Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, to do marca około pół miliona ludzi może umrzeć na Starym Kontynencie na COVID-19 - powiedział BBC dyrektor regionalny organizacji WHO Hans Kluge.

2021-11-20, 16:52

WHO zaniepokojona rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie. Fatalna prognoza zgonów
Hans Kluge: jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, to do marca około pół miliona ludzi może umrzeć na Starym Kontynencie na COVID-19. Foto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Specjalista wyjaśnił, że do szybkiego rozprzestrzeniania koronawirusa przyczynia się pora roku, niewystarczający poziom zaszczepienia i regionalna dominacja bardzo zaraźliwego wariantu delta. Doktor Kluge wezwał do przyspieszenia szczepień, wprowadzenia obostrzeń sanitarnych, takich jak nakaz noszenia maseczek, i stosowania nowych sposobów terapii. Dodał, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień należy traktować jako ostateczność, ale trzeba rozpocząć prawną i społeczną debatę na ten temat.

Austria, a koronawirus

Austria jest pierwszym krajem w Europie, który zdecydował się na całkowity lockdown. Ma on potrwać 20 dni, ale jeśli sytuacja poprawi się wcześniej, to możliwe jest zdjęcie restrykcji. Od poniedziałku w Austrii restrykcje obowiązują wszystkie osoby niezaszczepione.

Wobec szybkiego wzrostu zakażeń lockdownu nie wykluczają także Niemcy. - Prawda jest taka, że szczepionki nie zahamują szybko przyrostów. Potrzebujemy zatem ograniczyć kontakty między ludźmi. Wprowadziliśmy już część restrykcji, ale w mojej ocenie potrzebne są następne, w pierwszej kolejności lockdown dla niezaszczepionych - powiedział minister zdrowia Niemiec Jens Spahn.

REKLAMA

Koronawirus w Belgii

Od dziś maski ochronne są obowiązkowe dla dzieci od 10. roku życia - a nie jak do tej pory od 12. - w pomieszczeniach zamkniętych i na zewnątrz, jeśli liczba osób biorących udział w wydarzeniach przekracza sto. Maski są również obowiązkowe tam, gdzie do tej pory były wymagane tylko certyfikaty covidowe - w barach, restauracjach, kinach, teatrach czy na siłowniach. Praca zdalna jest obowiązkowa cztery dni w tygodniu, od 13 grudnia - trzy razy w tygodniu. Rząd wprowadza o ograniczenia, ale premier Belgii apeluje też do zdrowego rozsądku, przede wszystkim namawia do szczepień.

Zobacz także: "Salon polityczny Trójki" Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej

Czechy i Słowacja 

REKLAMA

Czeskie laboratoria potwierdziły wczoraj 22 936 zakażeń, czyli o 8700 więcej niż przed tygodniem. Łączna liczba ofiar pandemii w Czechach przekroczyła 32 tysiące. Jak informuje resort zdrowia, w czwartek 18 listopada po raz pierwszy od kwietnia w związku z COVID-19 zmarło ponad sto osób.

W czeskich szpitalach jest prawie 5 tysięcy chorych, z czego ponad 700 - w ciężkim stanie. Z powodu dużego obłożenia i braku personelu, część szpitali ograniczyła planowane zabiegi i zwróciła się o pomoc do wojska. Od wczoraj żołnierze pomagają w 24 szpitalach i domach opieki, a od poniedziałku będą pracować w 15 kolejnych.

Także na Słowacji pogarsza się sytuacja epidemiczna. W ciągu doby odnotowano rekordową liczbę 9 171 zakażeń. Liczba hospitalizowanych zbliża się do 3 tysięcy.

Od poniedziałku w Czechach i na Słowacji będą obowiązywały nowe restrykcje sanitarne ograniczające dostęp osób niezaszczepionych do niektórych miejsc i usług.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Nowe restrykcje przeciwepidemiczne w Saksonii

Saksonia jest po Bawarii kolejnym krajem związkowym, który zadecydował o wprowadzeniu nowych, ostrzejszych środków walki z COVID-19, m.in. zamknięciu obiektów rekreacyjnych i kulturalnych. Wiele miejsc będzie niedostępnych dla niezaszczepionych, a w powiatach o najwyższym wskaźniku zakażeń będzie obowiązywać godzina policyjna - informuje portal NTV. Nowe przepisy wchodzą w życie od poniedziałku, będą obowiązywać do 12 grudnia.

nj

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej