more_horiz
Wiadomości

Kryzys na granicy. Żaryn: umowy Kremla i Mińska mają znaczenie dla oceny zdarzeń

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:57
- W ostatnim roku Rosja i Białoruś podpisały porozumienia, które budują ramy współpracy służb porządkowych i specjalnych obu państw, a także wspólnej ochrony granicy. W wyniku podpisania tych porozumień konflikt na granicach Państwa Związkowego może być rozwiązywany wspólnie przez służby białoruskie i rosyjskie - powiedział rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn. 
Stanisław Żaryn przypomina, że Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin podpisali szereg porozumień o współpracy
Stanisław Żaryn przypomina, że Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin podpisali szereg porozumień o współpracyFoto: TASS/ FORUM

Stanisław Żaryn powiedział, że białoruski reżim i rosyjska administracja podpisały w ostatnim roku szereg porozumień i umów, które zacieśniają współpracę między strukturami bezpieczeństwa Rosji i Białorusi. - Część z tych dokumentów ma swoje bezpośrednie powiązania z ochroną granic Państwa Związkowego. Współpraca białorusko-rosyjska ma swoje znaczenie dla oceny wydarzeń na naszej granicy z Białorusią - zaznaczył.

"Współdziałanie służb przeciwko Polsce"

- W ostatnim roku Rosja i Białoruś podpisały porozumienia, które budują ramy współpracy służb porządkowych i specjalnych obu państw, a także wspólnej ochrony granicy. W wyniku podpisania tych porozumień konflikt na granicach Państwa Związkowego może być rozwiązywany wspólnie przez służby białoruskie i rosyjskie - ostrzegł Stanisław Żaryn.

- Oznacza to, że kryzys graniczny wytworzony celowo przez reżim Łukaszenki musi być analizowany przez pryzmat współdziałania rosyjskich i białoruskich służb przeciwko Polsce - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

"Porozumienie o współpracy"

Przypomniał, że mija rok od podpisania w Moskwie "porozumienia o współpracy" białoruskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i rosyjskiej Rosgwardii. - Dokument ten mówił o wspólnych ćwiczeniach funkcjonariuszy, kooperacji w zakresie porządku publicznego, ochrony obiektów infrastruktury krytycznej i strategicznego znaczenia. Dotykał również kwestii współpracy w zakresie walki z terroryzmem i ekstremizmem - powiedział.

gov.pl paweł jabłoński free 1200.jpg
"Rosja może wykorzystywać sytuację do eskalacji wojny na Ukrainie". Wiceszef MSZ o kryzysie na granicy

W jego ocenie porozumienie to posłużyło do ugruntowania współpracy obu państw, a także dało ramy prawne wsparcia przez Rosję białoruskich struktur OMON-u, kierowanych do pacyfikowania protestów ulicznych i potencjalnych zamieszek. - Porozumienie to mogłoby zostać uruchomione np. w przypadku buntu i zamieszek. To właśnie na podstawie tego dokumentu reżim białoruski może poprosić Rosję o pomoc w zapewnieniu "porządku wewnętrznego" - wyjaśnił rzecznik.

Kolejne białorusko-rosyjskie umowy

W 2001 r. Mińsk i Moskwa podpisały kolejne umowy - w marcu w gronie rosyjskich i białoruskich służb prowadzono rozmowy, które skupiały się na współpracy w formacie Państwa Związkowego. Wymieniano się doświadczeniami w zakresie ochrony granic oraz omawiano sposoby przeciwdziałania zagrożeniom stwarzanym przez "czynniki zewnętrzne" - podkreślił. - Ostatecznie porozumienie służb podpisano we wrześniu w Soczi w czasie Kolegium Komitetu Granicznego Państwa Związkowego, a wspólne rozmowy i komunikaty kierowane do opinii publicznej na ogół zawierały wątki antyzachodnie. Kolejne dokumenty były prezentowane jako odpowiedź na rzekomą agresję Zachodu - podał.

Wówczas w Soczi omawiano realizację wspólnej polityki granicznej, w tym kwestie zabezpieczenia granic i terenów przygranicznych Państwa Związkowego oraz współpracę służb granicznych Rosji i Białorusi. Podpisano też dokument, którego celem było "usprawnienie wspólnych reakcji na naruszenie zewnętrznych granic Państwa Związkowego" - wskazał rzecznik.

Porozumienia i współpracy wywiadowczej

Żaryn podał także, że inne porozumienie w połowie roku podpisały ze sobą służba Wywiadu Zagranicznego Rosji i Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi. Dotyczy ono rozszerzania współpracy w zakresie walki z "destrukcyjną działalnością Zachodu", a także "agresywną polityką USA i państw zachodnich".

Ostatnie z szeregu porozumień zawarto niedawno - 4 listopada w Moskwie - gdy Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka omawiali i zaakceptowali program o pogłębianiu integracji białorusko-rosyjskiej w ramach Państwa Związkowego w latach 2021-23. - Zatwierdzono również nową wersję doktryny wojskowej, która zawiera "uzgodnioną i dostosowaną do aktualnej sytuacji bezpieczeństwa" strategię - powiedział rzecznik. - Kolejny raz dokument został przygotowany w oparciu o główną tezę dotyczącą neutralizowania "zagrożeń związanych z wrogą aktywnością Zachodu" - podkreślił Stanisław Żaryn. 

Zobacz także rozmowę z rzecznikiem MSZ Łukaszem Jasiną w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia: 

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także