more_horiz
Wiadomości

Spotkanie Duda-Stoltenberg. Dziś wizyta prezydenta w kwaterze głównej NATO

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 05:11
Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Informację przekazało w środę biuro prasowe NATO, potwierdziła ją Kancelaria Prezydenta.
Po czwartkowym spotkaniu prezydenta Andrzej Dudy i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga odbędzie się konferencja prasowa
Po czwartkowym spotkaniu prezydenta Andrzej Dudy i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga odbędzie się konferencja prasowaFoto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

W oficjalnym komunikacie polskiego przedstawicielstwa przy NATO poinformowano, że Jens Stoltenberg i Andrzej Duda mają omówić kwestię bezpieczeństwa na wschodzie Europy. 

Informację o spotkaniu potwierdził szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. - Prezydent istotnie będzie jutro w Brukseli, gdzie odbędzie rozmowę z sekretarzem generalnym NATO - powiedział.

Jakub Kumoch przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo w regionie. Jak podkreślił, bezpieczeństwo jest głównym tematem ostatnich rozmów prezydenta z innymi przywódcami. Wczoraj Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o sytuacji na granicach obu państw. Politycy zapewnili o wzajemnym poparciu.

Sytuacja na granicy

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.

W wywiadzie z 14 listopada br. premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki. Poinformował też, że z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.

Posłuchaj
00:45 11418463_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Ofensywa dyplomatyczna

Trwa seria spotkań polskich polityków z ich europejskimi partnerami. Premiera Mateusza Morawieckiego w ciągu niecałego tygodnia spotka się z kilkunastoma przywódcami państw w ich krajach. Będą to kolejne wizyty szefa polskiego rządu w ramach spotkań z europejskimi przywódcami, które mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi.

Czytaj także:

W ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji. Dzisiaj przybył do Paryża, gdzie rozmawia z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; głównym tematem rozmów jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu uda się też do Lublany na spotkanie z premierem Słowenii Janezem Janszą. W czwartek premier spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w piątek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

st

Zobacz także

Zobacz także